UTA nu a urcat nici în ultimul Rapid spre play-off! Zece meciuri la rând fără victorie pentru Balint

Susţinută la Bucureşti de aproape 300 de suporteri, UTA a ratat şi ultimul tren rapid spre play-off, scăpând victoria printre degete în această seară în derby-ul cu Rapid, scor 1-1! Prima repriză a fost în general echilibrată şi până la gol, cu ocaziile mari de partea giuleştenilor, mai combinativi şi insistenţi în atac. Bălan i-a luat faţa lui Dima, în minutul 11 şi a trimis cu capul puţin alături, pentru ca Marzouk să şuteze periculos de la 25 de metri, tot pe lângă poarta apărată de Iacob. Titular în premieră la UTA, Cardoso s-a accidentat după doar un sfert de oră şi a fost înlocuit de Roger. În minutul 28, ex-utistul Stahl a reluat de la marginea careului, dar pe direcţia portarului arădean. Cea mai mare şansă a Rapidului s-a consemnat în minutul 37, când Sefer, găsit liber la doar zece metri, a şutat peste poartă. La primele apariţii periculoase, UTA a reuşit să marcheze, după un şut deviat şi apoi un corner din care Batha a reluat cu capul, Morais a scos din poartă cu mâna, iar tuşierul Tunyogi i-a semnalizat lui Radu Petrescu henţ şi penalty, implicit eliminare pentru fundaşul gazdelor, decizie pe jumătate greşită şi favorabilă “roş-albilor”! Fanii rapidişti s-au revoltat pentru decizia arbitrilor şi au aruncat cu petarde pe teren, meciul fiind întrerupt câteva minute până la calmarea spiritelor de pe Arena Naţională. Olandezul Ubbink a fost ghicit de Moldovan, dar acelaşi Tunyogi a semnalizat că portarul “vişiniilor” nu a stat pe linia porţii la penalty. La repetare, Ubbink nu a mai ezitat de la punctul cu var şi a marcat cu un şut puternic, pe centrul porţii, 0-1!

Ubbink a marcat cu repetiţie din penalty, ambele echipe pot contesta arbitrajul

O primă repriză echilibrată, dar cu o UTA speculativă şi pragmatică, cum o ştiam în deplasările din stagiunea trecută. La pauză, Mihai Iosif a făcut o dublă schimbare, cu Grigore şi Goge introduşi pe teren, iar Balint l-a aruncat în luptă pe croatul Dangubic, mai rapid pe contre în comparaţie cu lituanianul Laukzemis. Giuleştenii au început mai bine mitanul secund, dar Sefer a ratat preluarea pe un contraatac, pentru ca în minutul 50, Radu Petrescu să îi refuze UTA-ei un penalty, la un fault în careu al lui Albu asupra lui Batha. Utiştii au fost aproape de desprindere în minutul 51, când Moldovan a scos incredibil şutul cu efect expediat de Miculescu, pentru ca exact după o oră de joc, Roger, scăpat singur, să finalizeze cu un şut slab o nouă acţiune de contraatac. Vukcevic l-a încercat şi el pe Moldovan cu un şut de la 16 metri lateral dreapta, dar goalkeeperul bucureştenilor a scos de la colţul scurt. Iacob a fost lovit cu un obiect din peluza rapidistă în minutul 65, iar jocul a fost din nou întrerupt. UTA a tremurat în minutul 71, când Marzouk a reluat cu capul din şapte metri puţin alături, din centrarea lui Albu, pentru ca peste un minut, estonianul Kait să şuteze peste poartă din 18 metri.

Egalaţi de un Rapid în zece oameni: utiştii s-au jucat cu ocaziile şi au irosit victoria…

Fazele s-au succedat cu repeziciune, iar pe o contră, Ubbink a tras exact pe direcţia lui Moldovan, de la 16 metri. Egalarea a survenit până la urmă în minutul 76, o centrare perfectă a lui Kait fiind reluată cu capul din doar trei metri imparabil de Marzouk. Iacob are şi el partea sa de vină alături de fundaşii centrali, pentru că trebuia să iasă pe centrare. UTA s-a aruncat în atac, iar şutul lui Roger a fost scos din nou de bravul Moldovan, în minutul 80. Arădenii au presat în ultimele zece minute, dar Rapidul a scos tot şi s-a terminat 1-1, un egal ce nu are cum să mulţumească UTA. “Roş-albii” s-au jucat cu ocaziile la 0-1 şi irosesc incredibil alte două puncte, iar Balint nu a ştiut nici măcar să închidă jocul, pentru o victorie la limită ce putea deveni preţioasă în lupta la play-off. Este al zecelea meci la rând fără victorie pentru UTA, iar pe Balint îl aşteptăm să fie bărbat! (credit foto: prosport)

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Albu (87 Moise), J. Morais – Sefer (63 R.Ilie), Crepulja (46 Grigore), Kait, Stahl (63 Ioniţă II) – Marzouk, Bălan (46 Goge). Antrenor: Mihai Iosif

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Dima, Shlyakov – Batha (84 Ongaro), Vorobjovas – Miculescu, Ubbink, Cardoso (17 Roger) – Laukzemis (46 Dangubic). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Radu Petrescu (București) – Daniel Mitruţi (Craiova) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).  Observator FRF: Eduard Dumitrescu (Pitești). Observator LPF: Paul Cazan (București).