UTA nu a trecut de „U” Cluj nici în amical. Brazilianul Roger a evitat un nou eşec

La nici trei zile de la eșecul de la Craiova, UTA a intrat din nou pe teren, de această dată cu ocazia amicalului cu Universitatea Cluj, echipă implicată în lupta pentru play-off-ul ligii secunde, care are parte de etapă liberă în weekend. Cele două formații s-au întâlnit astăzi, la Simeria, pe un teren greu, semiacoperit de zăpadă. Laszlo Balint a dorit să vadă la treabă şi jucătorii care au evoluat mai puţin până acum, dar pe parcursul meciului le-a oferit minute şi celor rămaşi pe bancă, în startul partidei. Vă reamintim că la începutul lunii februarie, „șepcile roșii” furnizau una dintre surprizele optimilor Cupei României, eliminând-o pe UTA. Pe „Cluj Arena”, trupa lui Costel Enache se impunea cu 2-1, după reușitele semnate Ogbu (32) și Ribeiro (73), respectiv Adi Petre. Infectat cu COVID, Laszlo Balint nu a stat, atunci, pe banca „Bătrânei Doamne”, iar UTA îşi menaja inexplicabil câţiva jucători de bază. Aşadar, UTA îşi dorea revanşa după acel joc şi bineînţeles să îşi regăsească pofta de gol, după ce în ultimele trei etape din Liga 1 nu a marcat deloc. Arădenii nu au reuşit, însă, nici acum să treacă de “U”, ba chiar au fost conduşi în urma reuşitei lui Alex Pop, din minutul 19, după o degajare greşită a lui Melinte.

„Roş-albii” au alergat o oră, după egalare

UTA s-a chinuit apoi, aproape o oră să egaleze, golul de 1-1 venind abia în minutul 78, când brazilianul Roger, intrat pe teren de doar câteva secunde, a marcat cu un şut plasat din şase metri, în urma unei centrări a lui Voinea. UTA nu s-a mişcat bine nici în acest amical, iar Balint are mult de lucru pentru a repune cât mai repede echipa pe o linie ascendentă. Balauru (46 Mociu) – Peteleu (58 Tomozei), Ilie, Melinte (78 Roger), Simo – D.Rusu (55 Bustea), Isac (70 Negoescu), Albu (66 Benga), Tescan (46 Petre) – Voinea, Cipri Rus a fost formula cu care UTA a evoluat în acest test. “Roş-albii” ocupă locul 10 în Liga 1, cu 33 de puncte acumulate și s-au consolat deja cu ideea că vor juca în play-out-ul din Liga 1. Până atunci, mai au de jucat cu Sepsi Sfântu Gheorghe, acasă, pe 4 aprilie, ora 17:30 și cu Astra Giurgiu, în deplasare. (foto: FC Universitatea Cluj, facebook)