UTA nu a pus piedică nici liderului: FCSB, misiune uşoară la Arad după cadoul lui Isac

FCSB s-a impus cu 1-0 în această seară la Arad, în meciul cu UTA, contând pentru etapa a 27-a din Liga 1. Balint a surprins în primul rând din start, cu netitularizarea unor jucători importanţi, altă dată de bază. Iacob şi Benga, deşi au trecut de mult timp de “episodul” Covid, nu au intrat în vederile antrenorului, în vreme ce Adi Petre a început şi el doar pe bancă. Meciul de pe “Francisc Neuman” a început într-o notă de echilibru, cu o UTA chiar curajoasă în primele zece minute, fără însă a reuşi nimic notabil pe faza de atac. “Roş-albii” s-au remarcat doar prin a distruge jocul adversarei, mai valoroase şi mai tehnice şi au încercat să desfacă în benzi, însă fără succes. Deşi a dominat şi a ţinut mai mult mingea, nici FCSB-ul nu a arătat nimic în prima jumătate de oră. Abia în minutul 33 a apărut şi prima ocazie mare, dar după o pasă-cadou în spate a lui Peteleu, golgheterul Tănase şutând însă slab, cu şpiţul, mult pe lângă, din postură de singur cu Balauru. Singura dată când UTA a pus în pericol, în prima parte, poarta lui Vlad a fost în minutul 35, Hora având însă o finalizare slabă de la 12 metri, în duel unu la unu cu Miron. Peteleu a avut o primă repriză de uitat, iar Radunovic a făcut ce a vrut pe acea parte, centrând în minutul 40 pentru Coman, care a prelungit cu capul până la Moruţan, nemarcat în 11 metri, iar lovitura de cap a mijlocaşului de buzunar al bucureştenilor s-a dus la colţul lung, 0-1.

Isac şi-a lăsat echipa în 10, după ce micul Moruţan a dat gol cu capul de la 11 metri

Un gol venit de nicăieri, urmat de o eroare mare a lui Isac, care a căutat parcă al doilea galben, blocând fără să respecte distanţa regulamentară o lovitură liberă executată de Olaru. Feşnic nu l-a iertat pe arădean şi l-a trimis la vestiare încă din minutul 41! Cu om în minus, gazdele s-au prăbuşit şi puteau primi un nou gol, dar Coman a nimerit transversala după un şut din şapte metri. Prima mare şansă a părţii secunde a aparţinut tot fecesebiştilor, după o poziţie de ofsaid: nou intratul Istrate a scăpat singur în minutul 47, şutând exact pe direcţia lui Balauru, pentru ca Olaru să înalţe zmeul din doar opt metri. Moruţan a ratat şi el complet finalizarea, pe un contraatac, iar liderul se juca cu ocaziile la Arad. Tănase a ratat încă o ocazie mare în minutul 54, şutând mult alături după ce şi-a preluat bine o minge în careu, impresia fiind că golul doi al oaspeţilor este în aer. Festivalul ocaziilor la poarta utistă a continuat şi după minutul 60, Istrate şi Tănase întrecându-se în ratări mari.

Festival de ocazii la poarta bravului Balauru, Miculescu putea egala la utima fază!

Feşnic i-a enervat la culme pe arădeni cu faulturi acordate la fiecare plonjon al bucureştenilor şi o serie de galbene, chiar şi pentru Laszlo Balint, avertizat pentru proteste.  Erico a reluat periculos cu capul, din şase metri, în urma unei lovituri libere, iar pe contraatac, Coman şi Olaru nu au găsit nici ei plasa, irosind alte două bune oportunităţi de a se desprinde. Balauru a mai făcut o minune în faţa lui Coman şi FCSB amâna verdictul. Iar UTA a fost aproape să dea lovitura în prelungiri, când Miculescu, singur în şase metri, a reluat cu capul exact pe direcţia lui Vlad, după o centrare perfectă a lui Tomozei. S-a terminat 0-1, după un meci controlat de FCSB, care putea câştiga mult mai clar dacă nu se juca cu ocaziile, dar pe de altă parte a tremurat la ultima fază. UTA pierde un nou meci acasă şi îşi ia adio de la play-off, în vreme ce trupa lui Becali rămâne lider înaintea derby-ului cu CFR Cluj.

UTA: Balauru – Peteleu (65 Tomozei), Erico, Ilie, Shlyakov – Isac, Vorobjovas (86 Voinea) – Antal (46 Albu), Roger, D.Rusu (65 Miculescu) – Hora (69 Petre).  Antrenor: Laszlo Balint

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron, Radunovici – Vână (46 Istrate, 84 Perianu), Ov. Popescu, Olaru – Moruțan, Tănase, Coman. Antrenor: Toni Petrea

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei (ambii din Cluj) – Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei).

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Observator de joc: Marian Ivan (Brașov).