UTA nu a profitat de haosul de la FCSB și i-a făcut cadou victoria echipei lui Becali

UTA nu a reușit surpriza în această seară, pe Arena Națională, unde a fost învinsă cu 2-1 de FCSB, într-un meci contând pentru etapa a 14-a, penultima a turului Superligii la fotbal. Arădenii nu au profitat de haosul și moralul scăzut din tabăra adversarei, vicecampioana en-titre venind după rușinosul 0-10 la general cu Silkeborg. Poenaru nu a izbutit să își țină echipa la același nivel de atitudine de etapa trecută, UTA fiind departe de determinarea din meciul cu CFR Cluj, chiar dacă a fost ceva mai insistentă în prima repriză. Meciul a început cu o intrare dură, de K1, a lui Pantea la Vukcevic, iar Colțescu i-a arătat doar cartonașul galben jucătorului de la FCSB. La prima situație ceva mai periculoasă în preajma careului, FCSB a deschis scorul după o fază simplă: Cordea a slalomat pe partea dreaptă și a trimis o pasă în centru, la vreo 20 de metri de poarta lui Iacob, iar Olaru, nemarcat de nimeni, a avut timp să își așeze mingea și să șuteze imparabil, cu un Iacob plasat greșit.

Departe de nivelul de concentrare și determinare din meciul cu CFR

În minutul 22, după un ofsaid nesemnalizat la Edjouma, acesta a trimis în fața porții, iar Compango a trimis în bară de la un metru! UTA a reacționat la finalul primei jumătăți de oră, când tânărul debutant Pop a șutat de la vreo 12 metri, cu șpițul, Târnovanu salvând spectaculos. Cordea a scăpat apoi singur cu portarul, dar Iacob a scos in extremis. La șase minute de la reluare, Coman a tras cu efect de la 25 de metri, mingea l-a depășit pe Iacob și a lovit bara. Pe un fond de joc echilibrat, dar șters și fără vână, în care parcă ambele echipe erau mulțumite cu rezultatul, Coman a mai ratat o ocazie mare, el șutând din careul mic puțin pe lângă poartă, în minutul 67. Peste doar două minute, Oaidă a trimis cu capul de la 7 metri, dar Iacob a evitat golul doi, cu o nouă paradă.

UTA a făcut figurație în partea a doua, când a așteptat parcă finalul…

UTA s-a stins treptat, odată cu trecerea timpului, iar cu două minute înainte de final s-a făcut 2-0, după ce Compagno a marcat din penalty, după un nou cadou al arădenilor și anume un henț în careu al lui Vukcevic. În prelungiri, Keșeru a trimis în plasă din fața careului mic, mingea ajungând la el cu mult noroc, după o lovitură liberă executată de Iacob, din propria jumătate. FCSB se impune cu 2-1, dar rămâne totuși ciudată lipsa de reacție a UTA-ei în special din repriza a doua, când parcă jucătorii așteptau finalul de meci. O atitudine greu de înțeles, în condițiile în care play-off-ul se îndepărtează tot mai mult, iar arădenii au ajuns doar pe locul 12, la doar un punct peste locurile ce duc la barajul de menținere în Superligă.

FCSB: Târnovanu – Crețu, Tamm, Dawa, Pantea – Cordea, Edjouma (Nikolov), Olaru – Omrani (Oaidă), Campagno (Miculescu), Coman (Oct. Popescu).

UTA: Iacob – Vukcevic, Chindriș, Benga, Aly Abeid (Dobrescu) Cascini (Keșeru), Anton – Stahl (Jobello), R. Pop, Otele (Ubbink) Postolachi.

Au arbitrat: Sebastian Colțescu (București) – la centru, D. Mitruți (Craiova), F. Tunyogi (Zalău) – asistenți.