UTA nu a fost darnică (şi) cu „lanterna roşie”: victorie scontată pentru arădeni

UTA a trecut scontat de ultima clasată din Liga 1, Academica Clinceni, scor 2-0 (1-0) şi revine la victorie după trei egaluri. Ionuţ Badea rămâne neînvins la cârma echipei arădene, cu două succese şi trei remize, dar profitând şi de un program accesibil. “Roş-albii” nu au mai repetat greşelile din meciul cu Dinamo şi au reuşit să rezolve fără mari emoţii partida cu ilfovenii din această seară, oaspeţii ajungând la opt eşecuri la rând. Duelul de pe “Francisc Neuman” a fost în general la discreţia arădenilor, care însă nu au avut atât de multe ocazii ca în alte dăţi, dar de data asta au fost mai pragmatici. Golgheterul UTA-ei, David Miculescu, a reușit să deschidă scorul după un sfert de oră, atunci când a trimis mingea cu capul în plasă din careul mic, după o centrare din corner a lui Ubbink şi o recentrare tot cu capul, a lui Erico. Oaspeții au replicat prin Holzmann, C.Ion ratând şi el din doar patru metri, la cornerul rezultat. Jocul a continuat mai mult între cele două careuri, cu câteva faze de poartă, însă fără ocazii prea mari. La pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru UTA. În partea a doua, gazdele nu s-au aruncat în atac, iar pe acest fond Clinceniul a prins curaj, Robert Ion şi Dumitrache punându-l la treabă pe Iacob, aflat la post. După un şut din 16 metri a lui Miculescu şi o şansă mare irosită de Ubbink, care a tras în Ureche din doar opt metri, acelaşi olandez a închis conturile în minutul 82, marcând cu un șut plasat de la 17 metri, lângă bară.

Miculescu şi Ubbink au făcut diferenţa în faţa ultimei clasate

Pe final, Dangubic a ratat şansa unui scor de neprezentare şi UTA s-a impus cu 2-0. Cu această victorie, trupa lui Badea face 37 de puncte şi urcă pe un intermediar loc 8 în clasament, la cinci lungimi de zona de play-off. O zonă la care doar se mai visează, căci şansele de a termina în primele şase locuri sunt egale aproape cu zero. Dar cele trei puncte sunt binevenite în perspectiva play-out-ului, când UTA îşi propune o clasare în primele două locuri, 7 sau 8, pentru a ataca apoi barajele pentru Conference League! Clinceniul rămâne ultima, cu doar 11 puncte şi Liga a a II-a e tot mai aproape. Să mai punctăm că peluza galeriei utiste a fost goală în debutul meciului, ca urmare a protestului împotriva jandarmeriei de la Timișoara, afişându-se un banner: „Abuzuri absurde cu legea „aplicată“ la întâmplare, practici milițienești cu scop de intimidare, asta dorește jandarmeria oare?“

Formaţii:

UTA – Academica 2-0 (1-0)

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Dima, Shlyakov – Ubbink, Vorobjovas, Isac – Miculescu (Cardoso), Ongaro (Dangubic), Otele (Baravykas).

Academica: Ureche – Rufati (Melniciuc), Tsvetbok, C. Ion (R. Dima) – Sambeya, De Amorim (Florică), Vrdoljak, Alghoul (Gogov), Holzmann – Plazibat (Dumitrache) – R.Ion.

Au arbitrat: R.Vidican (Satu Mare) – la centru, R. Ghiciulescu (Lugoj) și D.Zamfir (Slatina).