Academia UTA, la final de Liga Elitelor: primii în play-out, juniorii U17 – ultimii în play-off!

Play-out U16 / UTA – ACS Târgu Mureş 5-1 (3-0)

În weekend s-a jucat ultima etapă din play-out-ul Ligii Elitelor U16, iar echipa antrenată de Sorin Botiș și Marius Ciubăncan a câștigat seria a 4-a a competiției. Arădenii s-au impus clar și în jocul împotriva penultimei clasate, ACS Târgu Mureș. Roș-albii au rezolvat meciul încă din prima repriză, printr-un hat-trick semnat de Curtuiuș (min. 22, 32 și 34) și la pauză s-a intrat cu 3-0. După reluarea jocului, Busu a reușit o dublă (min. 53 și 55) și scorul a devenit 5-0. În minutul 64, același Busu și-a lăsat echipa în zece după ce a fost eliminat direct în urma unui gest nesportiv. Două minute mai târziu, oaspeții au înscris golul de onoare și meciul s-a terminat 5-1 pentru UTA, care a început cu: Egeto – Hara, Roșu, Roman, Grigoraș, Maghiar, Bercea, Pârvănescu, Neaga, Curtuiuș, Busu.Au mai jucat: Hudișteanu, Funkenhauzer și Mercea.

Play-Out U19 / UTA – LPS Banatul Timișoara 9-1 (3-0)

Juniorii din Liga Elitelor U19 au disputat și ei ultima etapă din acest sezon. Academia UTA a primit vizita celor de la Banatul Timișoara, într-o confruntare care s-a jucat la o singură poartă. Roș-albii au învins cu 9-1, după ce la pauză era 3-0. Golurile arădenilor au fost marcate de Mercioiu (4, foto), Popa (2), Andreas, Bulza, Hereș. Sandu Gaica și Adi Ungur au început partida cu următorul unsprezece: Roșca – Manoila, Bota, Iurasciuc, Sarkozi, Bulza, Roșu, Popa, Andreas, Ronai, Mercioiu. Au mai jucat: Hrincescu, Kiss. Arădenii au terminat pe primul loc seria Vest a play-out-ului.

Play-Off U17 / UTA – LPS Banatul Timișoara 1-2 (1-1)

În Liga Elitelor U17, Academia UTA a terminat pe ultimul loc în seria Vest din Play-Off, după ce a pierdut cu 2-1 în fața celor de la LPS Banatul. Scorul la pauză a fost 1-1, arădenii marcând din penalty prin Mitu. A fost o partidă intensă, în care antrenorul oaspeților a fost trimis în tribună încă din prima repriză. S-au acordat și două cartonașe roșii, câte unul în fiecare tabără. La UTA, Purdescu a fost cel eliminat, în minutul 81. UTA i-a avut în teren pe: Malița – Petrico, Murgu, Purdescu, Ristin, Mitu, Olăroiu, Caia, Temian, Bădău, Nica.