UTA îşi ia viteză, deocamdată în amicale: 2-0 la Sibiu, cu FC Hermannstadt!

UTA a arătat bine în amicalul de astăzi, de la Sibiu, împotriva colegei de Liga 1, FC Hermannstadt. Disputat la orele amiezii, pe stadionul municipal, testul dintre cele două formaţii a revenit arădenilor cu scorul de 2-0, după ce la pauză a fost 1-0.  Fără Tomozei, Ursu şi Buhăcianu, toţi trei accidentaţi, Laszlo Balint a experimentat o formulă nouă, cu Balauru, Erico, Cipri Rus, Dennis Rusu şi Cipri Rus încă din start, pe teren, iar opţiunile antrenorului de la UTA s-au dovedit inspirate. Juniorii Tescan şi Rusu au fost foarte activi în prima repriză, ultimul trecându-şi în cont şi două ocazii importante, dar o dată a tras alături, iar a doua oară a apărat Pop. Sibienii au replicat prin Scarlatache, după care Cipri Rus a nimerit bara la jumătatea mitanului, în urma unei acţiuni a lui Hora. Jo Santos a fost cel mai periculos jucător al gazdelor, ratând şi el o bună oportunitate în minutul 30, când a şutat puţin pe lângă poartă. Deschiderea scorului s-a consemnat în minutul 40, atunci când Erico a trimis o minge de urmărire spre Hora, atacantul arădean a pasat repede în careu pentru Tescan, care a șutat puternic, scor 0-1 la pauză.

Tescan şi Cipri Rus au semnat golurile arădene

UTA s-a desprins la doar două minute de la reluare, cu o acţiune şnur plecată de la același Erico, care l-a găsit pe Roșu, acesta a schimbat în dreapta, la Tescan, iar centrarea acestuia a fost perfectă pentru Ciprian Rus, atacantul UTA-ei șutând cu sete la colțul lung, 0-2.  Dominată şi condusă, Hermannstadt nu a mai avut ce pierde şi s-a aruncat în atac, fără însă ca dominarea să aibă efect şi pe tabelă. „Roş-albii” nu le-au oferit prea multe spații gazdelor, deși au fost câteva situații de poartă, iar UTA câştigă destul de clar amicalul de la Sibiu, împotriva unei pretendente la play-off-ul din primul eşalon. Cele două echipe se vor întâlni şi pe 17 octombrie, tot la Sibiu, de această dată pe puncte, în campionat. Putem spune că „Bătrâna Doamnă” îşi ia viteză, dar sperăm ca victoria amicală de pe Cibin să fie dublată de un joc la fel de bun şi un rezultat pe măsură în deplasarea din Trivale, din etapa a treia a Ligii 1.

S-a renunţat la Moise, vine un mijlocaş străin!

Altfel, UTA a renunţat la readucerea lui Romario Moise, după ce fotbalistul a pierdut litigiul cu Astra, iar giurgiuvenii au pretenţii financiare mari atât pentru împrumut cât şi pentru vânzare. În schimb, Balint a mai solicitat doi jucători, un mijlocaş de bandă şi mai ales un mijlocaş central ofensiv, aşteptat să vină la Arad în weekend. Ar fi vorba despre un fotbalist străin, fost internaţional, care să dea un plus de valoare jocului UTA-ei. Cei trei accidentaţi ar putea reveni în programul normal de săptămâna viitoare, urmând să fie la dispoziţia staff-ului tehnic pentru meciul cu Argeşul. Dintre juniori, Moldovan, Tescan şi Rusu rămân şi etapa viitoare opţiunile principale pentru Gyuszi Balint.

Balint: „Siguri în defensivă, test util şi reuşit”

”Mă bucur că ne-am atins obiectivele majore legate de acest joc câștigat fără gol primit. Am avut eficacitate în fructificarea ocaziilor și, pe lângă cele două goluri, am avut și trei ocazii foarte mari, prin Rusu, Rus și Ioniță. Am fost și siguri în defensivă, testul a fost util și reușit. Ne dorim să continuăm pe aceeași linie, pentru ca meciul de la Pitești să ne găsească pregătiți din toate punctele de vedere”a declarat Laszlo Balint, după amicalul de la Sibiu. (foto: uta-arad.ro)

Hermannstadt: Pop – Vodă, Scarlatache, Stoica, Bușu – Dumitriu, Mustivar – Buzan, Sîntean, Jo Santos – Fortes. Au mai jucat: Florică, Dâlbea, Bălan şi Petrescu.

UTA: Balauru – Bustea (Pleașcă), Erico, Fl.Ilie (Benga), Simo – Tescan, N.Roșu (Vulturar), Albu (Melinte), D.Rusu (Ioniță) – C.Rus, Hora (Morar).