UTA a încheiat anul, în Liga a II-a, cu o remiză albă

UTA a încheiat astăzi la egalitate, scor 0-0, în deplasare la Metaloglobus București, într-un meci contând pentru etapa a 21-a, a doua a returului Ligii a II-a și ultima din acest an. Roș-albii veneau după o victorie importantă în fața Chindiei și sperau să lege al doilea succes înainte de vacanță, doar că și gazdele aveau cuțitul la os, un rezultat pozitiv ținându-i deasupra liniei de retrogradare. De aici a rezultat un meci destul de disputat, de angajament, ambele echipe având perioade bune de joc. Arădenii au dominat copios în primele 20 de minute, dar fără să își creeze ocazii mari, prima șansă cu adevărat periculoasă aparținându-le bucureștenilor, Ghenovici luând la țintă transversala în minutul 28, cu o execuție din lovitură liberă de la 25 de metri. Același Ghenovici l-a pus la grea încercare pe Barna, în minutul 39, dar portarul UTA-ei a respins senzațional, păstrând tabela neschimbată la pauză.
Prea puțin pentru o victorie
Cu Contra, Duckadam, Stoichiță sau Mihalcea printre spectatori, cele două echipe au păstrat scenariul din prima parte, cu UTA având posesia, dar cu Metaloglobus mai periculoasă, Ghenovici și Stângă având șanse bune de a deschide scorul, opriți de fiecare dată de bravul Barna. UTA a replicat timid, prin câteva incursiuni în careu a lui Curtuiuș și Florea. Totuși, nou intraul Stahl putea da lovitura cu un sfert de oră înainte de final, atunci când șutul său din 7 metri a fost respins de pe linia porții de un fundaș advers. În ultimele 15 minute s-a jucat mai mult între cele două careuri, singurul lucru de menționat fiind eliminarea lui Negotei, din minutul 89. S-a terminat 0-0, punct care pe undeva mulțumește ambele tabere.
Punctul deblocării…salariilor
Gazdele încheie anul peste linia retrogradării, iar utiștii obținut exact punctul necesar pentru deblocarea salariilor, baremul impus de conducere, în momentul crizei, fiind 25 de puncte. Scoasă demult din cărțile luptei la promovare, UTA încheie dezamăgitor anul, pe un modest loc 12 în campionat, nu departe de zona fierbinte a clasamentului. Iarna trebuie să aducă schimbări importante pe toate planurile, iar echipa ar trebui să revină la Arad, pe arena Motorul, măcar în partea a doua a returului. Cristi Todea a optat în ultimul meci din 2017 pentru formula: Barna – Adili, Manea, Scutaru, Burlă – Păcurar (72 Stahl), Tănase, Jorza (65 Prună, 80 Toma), Hlistei – Florea, Curtuiuș.