UTA E PUSĂ ÎN GARDĂ DUPĂ SURPRIZA DE SUB TÎMPA

FCM Baia Mare şi-a revenit din amorţeală şi a obţinut la Braşov prima victorie din play-off, după trei înfrângeri la rând. Plecată sub Tîmpa fără antrenorul Dorin Toma, care şi-a dat demisia la începutul săptămânii din cauza problemelor financiare, echipa din Dealul Florilor a furnizat surpriza şi s-a impus cu 3-2, la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor. Cu secundul Cristian Bogdan pe bancă, băimărenii au deschis scorul în minutul 4 prin Sârbu. Gazdele au egalat prin Pană, la ultima fază din prima repriză, iar Marius Matei a adus Braşovul în avantaj, cu golul său din minutul 51. Viitoarea adversară a UTA-ei a controlat apoi jocul şi a câştigat prin golurile lui Sârbu, minutul 66 şi Giurgiu, minutul 86, reuşind astfel prima victorie din play-off.

Victorie de moral pentru nou promovata FCM Baia Mare, care pune UTA în gardă înaintea disputei de sâmbătă, programată cu începere de la ora 11. Alb-roşii speră să poată profita de cele câteva zile în plus de odihnă dar şi de problemele extrasportive ale adversarei, plus că UTA are de luat şi o revanşă în faţa băimărenilor, după ce în sezonul regulat a terminat la egalitate acasă, 1-1 şi apoi a pierdut în retur, scor 0-2.