UTA e lider intermediar, după un start excelent în noul sezon

UTA a început entuziasmant sezonul de Liga a II-a, câştigând clar în faţa unei  foste prim divizionare, Dunărea Călăraşi. Peste 2000 de arădeni au venit să îşi vadă astăzi favoriţii, pe “Motorul”, în primul duel al campionatului, cu trupa lui Pustai şi Todea. Echipa lui Gyusi Balint a făcut o primă repriză solidă, cu un joc destul de bine elaborat şi un presing eficient în terenul advers. Aşa au apărut primele şanse de gol ale roş-albilor, semnate de Rus şi Bustea, în minutele 15 şi 19. Prima oportunitate mare de gol a partidei a fost ratată însă de trupa lui Cristi Pustai, Bawab fiind ghicit de Iacob, la o fază la limita ofsaidului. După un nou şut periculos a lui Honciu, UTA a deschis scorul în minutul 30, după o fază de toată frumuseţea: Rus a recuperat din cădere o minge în dreapta, Tomozei a centrat din prima și Bustea a marcat imparabil cu capul din 6 metri, în stânga lui Krell. Gliga a dat rapid replica, dar bravul Iacob a fost din nou la post, în vreme ce Rus şi Buhăcianu l-au încercat şi ei pe portarul Dunării, fără însă să modifice tabela. La pauză s-a intrat cu avantaj meritat de partea UTA-ei, 1-0.

Avem golgheter: Buhăcianu, dublă la debut

Arădenii au început excelent repriza a doua şi după o centrare perfectă de pe dreapta, a lui Tomozei, Rus a trimis cu capul, mingea a fost deviată în bară, iar Buhăcianu – pe fază – a marcat din cinci metri, 2-0. Acelaşi Buhăcianu putea închide conturile după exact o oră de joc, dar Krell a fost atent la lobul din 30 de metri, încercat de atacantul UTA-ei. Buhăcianu a făcut până la urmă scor de forfait în minutul 70, cu un şut puternic din 16 metri, la colţul scurt. UTA nu a mai forţat după ce şi-a asigurat victoria, iar Iacob a avut, în ultimele zece minute, două intervenţii salutare în faţa lui Gliga şi Bawab, refuzându-le călărăşenilor golul de onoare.

Alt fotbal, altă UTA!

S-a terminat 3-0, victorie concludentă şi UTA pare capabilă – deşi e repede să tragem concluzii pentru acest moment al sezonului – să se bată la promovare! Urmează derby-ul din deplasare, cu Petrolul, un alt examen important al startului de stagiune. Laszlo Balint a început partida de azi în formula: Fl.Iacob – Tomozei, Melinte, Fl.Ilie, Stancu – Hrezdac, Lorenzi (65 Puşcaş) – Buhăcianu (87 Isac), Miculescu, Bustea (66 Ursu)  – Rus.