UTA, dezamăgitoare în Moldova: Botoşaniul câştigă la limită şi se menţine lider în play-out

UTA a aliniat până la urmă, la Botoşani, în „finala” pentru şefia play-out-ului din Liga 1, o formulă de start apropiată de cea ideală, în sensul că Miculescu şi Otele, daţi incerţi din cauza unor accidentări, au început titulari. Totuşi, arădenii au început moale un meci important şi asta avea să îi coste scump, mai exact trei puncte. Era doar minutul 8, atunci când s-au pierdut două mingi în preajma propriului careu, Mihai Roman II a întors cu capul în spate pentru Jaja, care singur la 14 metri, a şutat spre poartă, Benga mai mult s-a ferit în loc să blocheze, iar mingea deviată de Erico l-a păcălit pe Iacob. UTA a avut replică imediat, dar Cardoso a ratat incredibil din patru metri, trimiţând cu capul peste poartă, după un corner. Echipa lui Badea nu a mai legat apoi mare lucru, gazdele mai ratând prin Roman şi Tîrcoveanu alte două bune ocazii. După 45 de minute, moldovenii au condus meritat cu 1-0 şi ne aşteptam la mult mai mult de la “roş-albi” în partea a doua. Nu a fost însă cazul, deşi UTA a încercat, dar a măcinat mai mult în gol, fără un mijlocaş cu ultima pasă, atacurile arădene fiind mereu anticipate de apărarea Botoşaniului.

Arădenii au plătit tribut unui debut slab, iar apoi au măcinat în gol

Practic, oamenii lui Marius Croitoru s-au mulţumit să se apere şi au menţinut fără mari emoţii avantajul minim, până în minutul 75 jucându-se mai mult între cele două careuri, fără ocazii importante. Deşi jocul nu a mers, Badea a reacţionat abia în minutul 72, când i-a aruncat în luptă pe Shlyakov şi Matei, iar peste cinci minute, Cardoso şi-a trecut în cont o nouă ocazie mare, luftând de la numai şapte metri, singur cu Pap. Pe final, Miculescu a fost înlocuit, deşi de multe ori a marcat pe finalul meciurilor. Botoşaniul a făcut risipă mare de efort şi a închis bine culoarele spre poarta lui Pap. Matei a irosit în minutul 88 o lovitură liberă de la 25 de metri, şutând slab, în zid, iar UTA pierde cu 1-0 şi se întoarce cu mâna goală din Moldova, după o prestaţie sub aşteptări, fără determinare prea mare şi departe de pretenţiile europene. Nu doar că Botoşaniul s-a desprins la şase puncte în frunte, dar UTA riscă să cadă pe locul 10 după această a doua rundă a play-out-ului, dacă Rapid şi Sepsi fac puncte cu Clinceni, respectiv Dinamo.

FC Botoșani: Pap – Braun, Haruț, Șeroni, Țigănașu – Papa, Dican, Tîrcoveanu (74 Florescu) – Mailat (80 Fili), Roman II (74 Grubac), Jaja (90 Tisdell). Antrenor: Marius Croitoru

UTA: Fl.Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas (72 Shlyakov) – Ubbink, Batha, Vorobjovas (72 Matei) – Miculescu (84 Pătlăgică), Cardoso (84 Lauzemis), Otele. Antrenor: Ionuț Badea

Arbitri: Ionuț Coza – George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Bogdan Gheorghe (București). Observator CCA:  Ioan Toma Costin (Piatra Neamț). Observator LPF: Ion Craiu (București). (foto: gsp.ro)