UTA dă lovitura la Sînmartin şi revine pe podium!

Forma bună a UTA-ei, în debutul sezonului de Liga a II-a, a fost confirmată şi astăzi, la Sînmartin, acolo unde “roş-albii” au obţinut o nouă victorie importantă, a doua la rând în deplasare şi a patra în ultimele cinci jocuri. Practic, echipa lui Ionuţ Popa, susţinută în judeţul vecin de circa 50 de suporteri, este neînvinsă de cinci etape, de la acel 0-2 din runda inaugurală, cu Geto-Dacica şi cu cele trei puncte revine pe podium, într-un clasament intermediar al eşalonului fotbalistic secund. Aşa cum era de aşteptat, meciul cu Luceafărul Oradea a fost complicat şi dificil, ştiut fiind faptul că gazdele cedează greu puncte pe teren propriu. Cu Benga accidentat la jumătatea primei reprize, înlocuit de tunisianul El Hasni – debutant în tricoul “Bătrânei Doamne” – Popa a avut destule bătăi de cap pe parcursul jocului, înlocuindu-l la pauză şi pe Coulibaly.
Matei, gol de trei puncte!
Ocazii şi faze periculoase au fost la ambele porţi, dar după o primă repriză ceva mai “cuminte”, UTA a riscat şi presat mai mult în partea a doua, când a şi reuşit să marcheze golul victoriei. Cipri Rus şi Enescu, în prima parte, respectiv Manea, în cea de-a doua, au fost aproape de a deschide scorul, la fel cum şi gazdele puteau să “dezgheţe” tabela la ocaziile lui Pop, din prima repriză şi Mitrică, din startul mitanului secund. Unica reuşită a venit în minutul 76, atunci când Matei, bine angajat de Rus, a reluat în plasă din 4 metri, pentru 0-1! Utiştii au conservat bine avantajul, iar în prelungiri puteau marca încă o dată, Vădrariu luând la ţintă transversala, cu un vole frumos.
“Roş-albii” rămân la înălţime
Tot în prelungiri, Tînc a fost eliminat pentru al doilea galben, iar meciul s-a încheiat cu victoria la limită a arădenilor. Trei puncte cu care UTA urcă din nou pe locul 3 al Ligii a II-a, urmând ca etapa viitoare să primească, la Arad, vizita liderului Academica Clinceni! Ionuţ Popa a început partida din această dimineaţă în formula: Bodea – Costin, Manea, Benga (22 El Hasni), Copaci – Coulibaly (46 Oprea), Enescu – Cubleșan (82 Stahl), Matei, Vădrariu – Rus.