UTA crește doar pe apărare, dar obține un punct important în fieful lui Sepsi!

UTA a scos un punct important în deplasarea de pe terenul lui Sepsi Sfântu Gheorghe, profitând de parcursul european al gazdelor și de gradul de oboseală evident acumulat în meciul de joi, cu suedezii de la Djurgardens. Arădenii au avut o atitudine mai bună decât în precedentele două deplasări ale Superligii și cu o determinare în plus au reușit să scoată un 0-0 poate nesperat la ce absențe a avut Poenaru pentru acest meci, plus accidentările apărute pe parcurs. Bergodi nu a fost nici prea inspirat cu echipa de start, ținându-și mulți jucători de bază pe bancă, în vreme ce sătmăreanul Vidican și colegii de la VAR au închis ochii la penalty-ul din prelungirile primei reprize, când Batha putea fi eliminat. Per total însă, UTA a făcut un joc bun pe apărare și a avut și câteva ocazii de a înscrie, achitându-se în mare parte de sarcini pe un teren incomod, unde se câștigă puncte cu greu. Forțat și de problemele de lot, Poenaru a făcut destule schimbări în formula de start, dar din fericire asta nu și-a pus amprenta prea mult pe evoluția echipei și roș-albii au ținut-o pe Sepsi în șah, chiar și în ultimul sfert de oră, când au jucat în doar zece oameni. Prima repriză a fost slabă, ambele echipe având plusuri doar pe faza de apărare, practic singura fază fierbinte consemnându-se în prelungiri, când Batha l-a tras de mână pe Tudorie în careu, fără însă ca Vidican și brigada VAR să intervină, deși se putea acorda lovitură de la 11 metri și al doilea galben pentru albanez. Postolachi a ratat și el o bună șansă în chiar primul minut al partidei, dar Niczuly a fost la post.

Arădenii au profitat de ziua slabă a adversarei, obosită după parcursul european

Partea a doua a fost ceva mai animată, iar Postolachi l-a luat din nou la țintă pe portarul lui Sepsi, reluând în minutul 47 cu capul din șase metri direct în brațele acestuia, după o centrare perfectă a lui Cascini. Nu s-a jucat mare lucru nici în mitanul secund, Damașcan și debutantul Jobello având fiecare șansa deblocării tabelei, fără însă a avea și precizie în execuții. Hoxhallari putea marca și el în minutul 73, dar Golofca a salvat de pe linie la lovitura sa de cap, pentru ca în minutul 79 UTA să rămână în inferioritate, Dobrescu făcând un fault dur la marginea careului, ce i-a adus al doilea galben. Chiar și cu om în plus, Sepsi a confirmat ziua modestă la finalizare și utiștii au reușit să scape fără gol până la ultimul fluier. S-a terminat cum a început, adică remiză albă, după un joc de o slabă factură, dar cu o UTA ce și-a îndeplinit obiectivul, acela de a nu pierde. (foto: gsp.ro)

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, D.Ciobotariu, A.Dumitrescu (84 Ispas) – Rodriguez (55 Aganovic), N.Păun – Damașcan (64 Bărbuț), C.Matei, I. Gheorghe (64 Golofca) – Tudorie (64 Rondon). Antrenor: Cristiano Bergodi

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, A. Chindriș, Benga (56 Hoxhallari), Dobresc – Batha, Cascini – Steau (64 Stahl), Fl. Matei (64 Isac), Otele (56 Jobello) Postolachi (64 Keseru). Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: Rareș Vidican (Satu Mare) – Alexandru Cerei (Cluj Napoca) și Adrian Vornicu (Iași)

Camera VAR: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca) și Alexandru Vodă (Alba Iulia).

Observator FRF: Eduard Dumitrescu (Pitești). Observator LPF: Eduard Alexandru (Ploiești).