UTA CÂȘTIGĂ, PÎNCOTA PIERDE. CINE MERGE ÎN PLAY-OFF ȘI PLAY-OUT

Astăzi s-a disputat ultima etapă a sezonului regulat din Liga a II-a. În seria a doua, UTA s-a impus pe teren propriu cu 2-1 în fața celor de la Unirea Tărlungeni, în vreme ce Șoimii Pîncota a cedat clar, scor 0-3, în deplasarea de la FC Brașov. Roș-albii au făcut o primă repriză modestă pe Motorul, dar s-au desprins în partea a doua, când Copil, din penalty, în minutul 73 și Curtuiuș, în minutul 81, au asigurat cele trei puncte. În prelungiri, Forika a redus din handicap, gol marcat în minutul 92, prea târziu pentru ca brașovenii să furnizeze surpriza. Victorie așteptată, cu care UTA încheie sezonul regulat din B2 pe locul trei, cu 51 de puncte. Arădenii vor să facă o figură frumoasă în play-off și să se implice în lupta pentru promovare. Roli Nagy a început partida din Aradul Nou în formula: Anca – Polgar, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (79 Man), Chindriș, Jorza, Hlistei (46 Copil) – Rus (64 Roman), Curtuiuș.

Clujul și Vâlcea ratează play-off-ul!

În schimb, Șoimii Pîncota a fost victimă sigură sub Tîmpa. Cu mari probleme de lot și demult consolată cu play-out-ul, trupa din Podgorie nu a  reușit să încurce planurile gazdelor, care se califică in extremis în play-off. Golurile stegarilor au fost marcate de Matei, în minutele 5 și 13 și Rusu, în minutul 56. Zsolt Muzsnay debutează cu o înfrângere, dar speră să salveze echipa de la retrogradare, misiune deloc ușoară în condițiile situației tensionate de la Pîncota. Șoimii a început meciul cu: Paşcalău – Siminic, Crişan (46 Fuchs), Dubeştean, Dan, Suciu, Issa (cpt.), Mandache, Gîlcă (51 Ion), Dragalina, A. Mihai. În play-off se califică Gaz Metan, Chindia, UTA, FCM Baia Mare, FC Brașov și CS Mioveni, iar în play-out vor evolua CSM Rm.Vâlcea, Universitatea Cluj, Șoimii Pîncota, Olimpia Satu Mare, Unirea Tărlungeni și Metalul Reșița.