UTA câştigă la limită în Cupa României, cu Şoimii Lipova

În jur de 500 de spectatori au asistat astăzi, la Pâncota, la meciul din turul trei al Cupei României la fotbal, ce le-a opus pe Şoimii Lipova şi UTA. Favorită certă, echipa lui Gyuszi Balint s-a impus cu 1-0, prin reuşita semnată de Bustea, în minutul 8, jucătorul „Bătrânei Doamne” marcând cu un şut plasat din 12 metri lateral stânga. Lipova lui Flavius Sabău a dat o replică bună şi şi-a creat câteva ocazii la poarta lui Bolboaşă, cea mai mare din prima repriză aparţinându-i lui Filimon, care, în minutul 5, a trimis cu capul din şase metri, puţin peste poartă.

Cu o echipă aproape secundă, titularii ultimelor etape fiind odihniţi, dar cu cele mai proaspete achiziţii – Moise şi Ioniţă –  în primul „11”, UTA nu a apăsat prea tare pe acceleraţie, preferând să gestioneze avantajul minim până la final. Repriza a doua a fost echilibrată, dar destul de anostă, cu puţine faze de poartă, Prună şi Vlad, respectiv Ioniţă, încercând fără succes să schimbe tabela. În schimb, s-a jucat tare, arbitrul acordând nouă galbene şi un roşu, utistul Ivan fiind eliminat în minutul 86 pentru cumul de cartonaşe.

S-a terminat 1-0 pentru UTA, divizionara secundă calificându-se în turul IV al Cupei României. Miercuri, ora 17:30, se dispută duelul arădean din aceeaşi fază a competiţiei, ce le opune pe Crişul Chişineu Criş şi Lunca Teuz Cermei.

Lipova: Iliescu – Nagy (55 Stoin), Polgar, Bercu, Filimon – Prună, Lazea, M. Popa (79 Dobrean), Vlad – Istrate, Banyoi (67 D.Rusu).

UTA: Bolboașă – Ivan, Melinte, Șeroni, Deta (74 Tomozei) – Vulturar, Moise – Bustea, Isac (83 Miculescu), Oroian – Ioniță (68 Rus).

Arbitri: Cristian Codrea – Răzvan Soponar și Daniel Lar (toți din Baia Mare).

Observator FRF: Viorel Vancea (Oradea).