UTA câștigă în SuperLigă, după o pauză de două luni: victorie în fieful Craiovei lui Mititelu!

UTA a rupt seria de cinci remize consecutive cu o victorie importantă la Craiova, pe terenul lui FCU, meci contând pentru etapa a 14-a, penultima a turului. Arădenii s-au impus cu 3-2 astăzi, după un meci spectaculos, cu mai multe răsturnări de situație. Succesul este cu atât mai important cu cât echipa roș-albă venea obosită în Bănie, ea având joi seara restanța cu Farul. UTA a început mult mai bine meciul și Fabry, aflat într-o formă foarte bună, a avut prima ocazie a meciului, cu un șut de la distanță respins în corner de Gurău. Apoi, Freitas s-a trezit cu balonul în careu, dar a tras pe lângă. Slovacul Fabry a nimerit bara, iar ocaziile s-au răzbunat în minutul 29: Bahassa a centrat în careu, Chițu a venit fără marcaj și l-a învins pe Iacob cu o lovitură de cap. Reușita a fost verificată în camera VAR pentru un presupus fault asupra lui Luckassen, dar până la urmă a fost validată. Utiștii au continuat să atace, iar egalarea a venit în minutul 37. La un corner, portarul Gurău l-a lovit pe Freitas cu pumnul în cap, fără să atingă balonul şi „centralul” Marian Barbu a acordat penalty pentru UTA, dar doar după ce a revăzut faza la atenționarea celor din camera VAR. Fabry a executat precis, pe centrul porții, 1-1. Patru minute mai târziu, „roș-albii” au trecut în avantaj după o fază superbă. Fabry l-a lansat pe Micovschi în banda stângă, acesta l-a depășit în viteză pe Compagnucci și a centrat de pe linia de fund pentru Reagy Ofosu, germanul marcând cu un voleu de la 14 metri, fără speranțe pentru Gurău. UTA nu s-a baricadat în apărare în startul reprizei secunde și putea marca golul trei, dar Fabry a greșit de puțin ținta.

Fabry și Micovschi au făcut din nou un meci excelent, succesul o saltă pe UTA pe locul 12

Și, totuși, gazdele au egalat cumva contra cursului jocului  în minutul 60, în urma unei faze fixe. Bahassa a centrat dintr-un corner, Mihai a trimis neinspirat spre propria poartă, iar Benjamin van Durmen, pe fază, a împins balonul în plasă. Avea să se joace apoi pe contre și după doar patru minute, UTA a trecut din nou în avantaj. Stahl a fost găsit pe partea dreaptă, a intrat în careu, mingea a ajuns apoi la Luckassen, atacantul a ținut bine de balon și i l-a pus „pe tavă” lui Micovschi, care a îndeplinit o simplă formalitate din trei metri. Susținută de o mică dar activă galerie, formată din aproximativ 30 de suporteri, UTA a cedat terenul în ultimele 25 de minute, având și o ușoară cădere fizică, dar s-a apărat bine și a scăpat, asta și pentru că oltenii au fost neinspirați în fața porții. S-a terminat 2-3 și UTA obține o victorie esențială, cu care urcă până pe locul 12, cu 15 puncte, făcând rocadă în clasament cu oltenii lui Mititelu, adică scapă și de zona de baraj. Mai mult, Bătrâna Doamnă se distanțează la cinci lungimi de Dinamo, ocupanta locului 15, retrogradabil, chiar înaintea meciului direct, din ultima etapă a turului. Pentru „roș-albi” urmează două partide pe teren propriu, la Oradea: cu Universitatea Craiova în Cupa României, miercuri, 1 noiembrie, de la ora 18:00 și cu Dinamo în Superligă, luni, 6 noiembrie, de la ora 18:00.

FC U Craiova: Gurău – Negru (Mascarenhas 73), Compagnucci, Henriques, Padula – Achim (Asamoah 56), G. Buta (Blănuță 73) – Van Durmen, J. Ibrahim (Sidibe 56), Bahassa  (Blidar 87) – Chițu. Antrenor: Giovanni Costantino

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte, Stolnik, Abeid – C. Mihai, Freitas – Micovschi (Rodrigues 80), Fabry (R. Pop 80), Ofosu (Stahl 56) – Luckassen (Cooper 73). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Adrian Vornicu (Iași).  Camera VAR: Ionuț Coza (Cernica) și Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj), Delegat LPF: Marian Bucurescu (București)