UTA câștigă entuziasmant cu Oțelul și e lider în play-out!

UTA i-a îndeplinit dorința lui Mircea Rednic, a câștigat clar cu Oțelul și a preluat șefia în play-out-ul SuperLigii! Meciul de azi nu a început chiar bine pentru UTA, oaspeții având cele mai mari ocazii de gol. Au și marcat o dată, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Apoi, Teles a avut o ocazie uriașă, din fața careului mic trimițând puțin alături. UTA a replicat în minutul 20, când Conte a trimis cu capul milimetric pe lângă buturile lui Pap. Imediat, Alex Pop a fost la un pas de gol, dar același Kucher a respins de sub bară. UTA a echilibrat jocul și în minutul 40, Cristi Mihai putea marca, dar din doar șapte metri a tras mult peste poartă. Imediat, la cealaltă poartă, Tănasă a primit o minge în colțul careului mic, dar nu a nimerit poarta. A plouat cu ocazii mari, Adăscăliței i-a pasat în fața porții lui Cisotti, dar acesta a tras pe lângă.

Omondi a dat recital, UTA a fost devastatoare pe contraatac

Oțelul a început mai bine partea a doua și în minutul 61, Malle a primit o minge în stânga și a șutat periculos, mingea ștergând transversala. Golul a venit în cealaltă poartă: Omondi a fost angajat în adâncime de Luckassen, a trecut în viteză de Zivulic și l-a executat pe Pap, cu un șut din careu: 1-0. După un sfert de oră, Omondi l-a ridiculizat pe același Zivulic, în stânga, a centrat în fața careului mic, de unde Luckassen a făcut 2-0. S-a făcut 3-0 în minutul 81, la încă un ccontraatac ca la carte al UTA-ei. Atunci, Omondi l-a angajat în adâncime pe tânărul Rareș Pop, acesta a scăpat singur cu Pap și scorul devenea de neprezentare: 3-0. Oaspeții au reușit golul de onoare în prelungiri, la ultima fază, prin Cisotti, la o neatenție a apărării arădene. S-a terminat 3-1 și UTA trece lider în play-out!

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik, Conte, Rodrigues (Trif) – Micovschi (A. Lopez), C. Mihai, Joao Pedro (Vulturar), Omondi – Eizekel (R. Pop), Tudorie (Luckassen).

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Yabre, Cisse, Silva – Cisotti, Zivulic (Neagu) – Tănasă (Bodișteanu), Teles (Rusevic), Malle (Rus) – Al. Pop (Lameira).

Au arbitrat: N. Flueran (Craiova) – la centru, Al. Cerei (Cluj) și Al. Vodă (Alba Iulia) – asistenți.