UTA BD E IN SARBATOARE, SEBISUL TERMINA IN AFARA PODIUMULUI

Ultima etapă în „C4” a consfinţit promovarea UTA-ei Bătrâna Doamnă, care a sărbătorit accederea în Liga a II-a alături de suporteri. În meciul din această seară, de pe stadionul Motorul, „roş-albii” au câştigat la scor de tenis, 6-0 (4-0) în faţa celor de la FC Hunedoara. Silaghi, cu un hatrick, Copil, Rus şi Vlad au marcat pentru arădeni, iar imediat după fluierul final s-a declanşat fiesta. UTA BD face meritat pasul spre eşalonul secund, acolo unde judeţul nostru mai are o reprezentantă, Şoimii Pîncota.

În schimb, la Sebiş a fost tristeţe, echipa locală nereuşind să termine nici măcar pe podium campionatul. Naţional avea nevoie de victorie astăzi, pentru a-şi asigura locul doi, dar a fost surprinsă de replica revelaţiei returului, Vulturii Lugoj. Bănăţenii s-au impus pe malul Crişului Alb cu scorul de 4-2, după ce la pauză erau în avantaj cu 3-2. Oaspeţii au condus de fiecare dată, dar sebişenii au egalat la 1 şi 2 prin reuşitele lui Digbeu. Înfrângere care poziţionează Sebişul pe locul patru, în condiţiile în care Becicherecu Mic a câştigat la „masa verde” meciul de la Motru.

CS Ineu a scos un egal în deplasarea de la Turceni, scor 1-1, zărăndanii egalând imediat după pauză, prin golul marcat de Maşniţă. În prelungiri, Bujor şi-a salvat echipa, apărând un penalty, astfel că ineuanii încheie pozitiv un campionat în care şi-au îndeplinit obiectivul. Per total, un sezon destul de reuşit pentru reprezentantele judeţului Arad, mai ales dacă luăm în calcul promovarea celor de la UTA BD.