UTA bate clar Chindia şi reintră în cursa pentru promovare!

UTA Bătrâna Doamnă a obţinut, astăzi, o victorie preţioasă în deplasarea de la Târgovişte, 3-0 cu Chindia. Arădenii s-au dovedit extrem de pragmatici în prima repriză, reuşind să marcheze de două ori contrar cursului jocului. Serios împinse de la spate, în prima parte, de centralul piteştean Robert Avram, gazdele s-au avântat încă din start spre poarta lui Miron. Cherchez a fost în două rânduri aproape de gol în primul sfert de oră, dar UTA a scăpat ieftin. La prima apariţie periculoasă, în minutul 19, Curtuiuş a marcat cu capul, din şase metri, după un corner executat bine de Burlă. Îngălbeniţi cu mare uşurinţă de arbitrul argeşean, utiştii s-au văzut dominaţi în continuare, iar acelaşi Cherchez a fost blocat in extremis de Miron, în minutul 27. Scăpată de forcingul Chindiei, UTA a lovit pe contraatac, cu doar două minute înainte de pauză, atunci când Andor a finalizat cu calm, din careu, o pasă filtrantă primită de la Tănase, 0-2.

Pragmatici, arădenii au lovit italieneşte

Finalul primei părţi a fost cu scântei, Strătilă şi Martac fiind avertizaţi după o busculadă. “Alb-roşii” au început excelent partea a doua, iar Adrian Petre a scos un penalty în minutul 52, după un fault clar comis în careu de Vătavu. Tot golgheterul UTA-ei a transformat de la punctul cu var şi echipa lui Roşu conducea la scor de neprezentare. Nemaivând ce pierde, Chindia s-a aruncat cu toate liniile în atac, iar Pătru, Honciu şi Neguţ s-au lovit de un Miron în formă mare. Pe o contră frumos speculată de Petre, Curtuiuş a greşit preluarea în careu, iar gazdele au scăpat de un nou gol.

Adi Petre, din nou marcator

Excelent angajat în careu de Copil, Andor putea taxa şi el defensiva adversă, dar şutul său a ocolit poarta Chindiei. Utiştii au gestionat perfect finalul de meci şi s-au impus cu 3-0. Succes cu care “alb-roşii” încheie cu dreptul turul de campionat, pe locul cinci, dar aproape de locurile promovabile! UTA a început meciul din cetatea Chindiei în formula: Miron – Polgar, Gligor, Filaret (55 Manea), Burlă – Strătilă (60 Copil), Chindriș, Tănase, Andor – Curtuiuș, Petre (78 Costin).

18.Met.Reşiţa   17   2     1     14   14-40      7

Etapa viitoare, prima a returului (2-4 decembrie): CS Mioveni – Juventus, FC Brașov – Sepsi, Metalul Reșița – Olimpia, Dacia Brăila – Dunărea Călărași, Foresta Suceava – Unirea Târlungeni, Clinceni – Luceafărul, CSM Rm. Vâlcea – UTA, Chindia Târgoviște – ASU Poli.CS Afumați și CS Balotești stau.