UTA, SERIE DE TREI VICTORII: ”SUNTEM SUS, UNDE NE E LOCUL”

UTA rămâne pe locul doi al ligii secunde după etapa a IV-a, la două puncte în spatele Chindiei, care a câștigat și ea, la Clinceni. ”Avem trei puncte, a după a treia victorie consecutivă, fără gol primit. Un adversar greu, dar eu zic că am reușit o victorie meritată, fără probleme. Am concretizat în repriza secundă, dar cred că dacă era 3-0 sau 4-0 după prima parte, nu se supăra nimeni. Așa se întâmplă când nu înscrii și nu pui la punct un adversar, se agață de orice. Mă mulțumesc victoria și cele trei puncte”, a punctat antrenorul roș-albilor după victoria cu 1-0 de la Snagov, în faţa celor de la Metalul Reşiţa.

Suspendat runda trecută, Adi Petre a revenit cu gol în trupa roș-albă. E a doua reușită stagională pentru tânărul atacant arădean, reușită care a cântărit cât trei puncte. ”A fost un meci greu, pe un teren foarte prost, dar suntem foarte bucuroși că am reușit să câștigăm. Sunt trei puncte foarte importante care ne țin sus în clasament, acolo unde ne este și locul. Am avut un adversar agresiv și compact, mai mult defensiv, am câștigat cu greutate, dar și victoriile cu 1-0 sunt foarte bune pentru noi. Eu încerc să dau totul pentru echipă indiferent că joc cinci minute, o repriză sau tot meciul, iar dacă înscriu, cu atât mai bine. Sunt foarte fericit că am reușit să-mi ajut echipa să câștige și sper să fie din ce în ce mai bine atât pentru mine cât și pentru echipă”, a mărturisit Petre.

Unul din cei mai constanți fotbaliști ai UTA-ei indică o ascensiune a echipei după startul pozitiv de campionat. ”Un meci foarte greu pe un teren destul de rău, dar important e că am luat cele trei puncte. Avem o serie de trei victorii și un moral bun pentru partida următoare. N-a fost un meci foarte strălucit, am avut și acea primă repriză în care, dacă înscriam în cele cinci ocazii, altfel era scorul. Până la urmă, suntem pe o parte ascendentă și vrem s-o ținem la fel. Urmează două meciuri dificile, cu Mioveni și la Brașov, din care trebuie să luăm minim 4 puncte”, a punctat Marius Chindriș.
Sursă: uta-arad.ro