UTA are brazilianul ei! Romario, decisiv în Valea Domanului

by Rusu Flavius

UTA a obţinut o victorie dramatică, astăzi, scor 3-2 la Reşiţa, după un meci pe care l-a avut în mână, pentru ca apoi “roş-albii” să fie aproape să piardă două puncte mari. În condiţiile absenţelor lui Tomozei, suspendat şi Stancu, accidentat, Laszlo Balint a trebuit să improvizeze în defensivă şi să înceapă partida cu trei juniori în formula de start. Susţinută de aproximativ 200 de suporteri, “Bătrâna Doamnă” a început excelent meciul din Valea Domanului şi a deschis scorul în minutul 2, atunci când golgheterul Cipri Rus a marcat din doi metri, după un corner executat bine de Moise. Fără să facă un joc strălucit, UTA a ştiut să profite de momentele favorabile, iar acelaşi Romario Moise marca în minutul 23, cu un superb şut din lovitură liberă de la 25 de metri. Cu avantaj liniştitor, de două goluri, “roş-albii” i-au lăsat apoi posesia Reşiţei, dar Iacob nu a avut emoţii. Finalul reprizei a fost însă ceva mai animat. Mai întâi, Dat – lăsat singur la 7-8 metri – a şutat în blocaj, la singura semi-ocazie a gazdelor din primele 45 de minute. De cealaltă parte, Buhăcianu a irosit o ocazie rarisimă în prelungirile mitanului, atacantul arădenilor şutând incredibil din şase metri, peste poartă, doar cu Zimmermann în faţă, în urma unei centrări venite din partea lui Ursu.

UTA, cea cu două feţe…

Ocazie ce avea să se răzbune la doar două minute de la reluare, când “rossonnerii” din Banat au înscris cu noroc: Ehmann a şutat de la 35 de metri, Florin Ilie a pus capul și a deviat mingea, suficient să îl păcălească pe Iacob, prins pe picior greşit. Gazdele au prins aripi după gol şi au atacat cu toate liniile, în faţa unei UTA neaşteptat de timide şi cu mari probleme la construcţie. După o dublă ocazie, semnată de Vasiu şi Săulescu, Reşiţa a egalat în minutul 68, nou intratul Cioablă marcând cu capul, din opt metri, dintre Ilie şi Melinte, la o centrare excelentă a lui Danci. UTA a ieşit la rampă abia în ultimul sfert de oră şi după două ocazii semnate de Moise şi Oroian, a venit o nouă şansă imensă în dreptul lui Buhăcianu, atacantul UTA-ei complicându-se inutil, în minutul 90, după ce a rămas singur cu portarul reşiţean.

Romario Moise, ce euro-gol!

Avea să vină însă minutul doi al prelungirilor, atunci când “brazilianul” Aradului şi omul providenţial al partidei de astăzi, Romario Moise, marca probabil unul din cele mai frumoase goluri ale acestui sezon, cu o foarfecă laterală din 16 metri, care l-a ţintuit pe Zimmermann. Victorie mare pentru UTA, care urcă pe locul doi în campionat, cu 26 de puncte, la unul singur distanţă de Mioveni, dar şi cu trei meciuri mai puţin disputate decât argeşenii! Arădenii au început meciul de la Reşiţa în formula: Fl. Iacob – A.Rus, Melinte, Fl.Ilie, Seroni – Isac, Moise – Miculescu (38 Ursu), Al.Ioniță (83 Oroian), Buhăcianu – C.Rus (46 Bustea).