UTA a trecut cu 2-1 de Crişul, în amicalul de pe „Banatul” din Sânnicolau Mic

Pentru prima oară de la începutul sezonului, Laszlo Balint a programat un amical la mijloc de săptămână, pentru a le da minute şi jucătorilor care au evoluat mai puţin sau chiar deloc până acum, în Liga 1. Testul cu divizionara terță Crișul Chișineu Criș a fost posibil și pentru că UTA joacă duminică cu FC Voluntari, iar formaţia pregătită de Adrian Abrudean începe campionatul abia pe 28 august. Echipa lui Laszlo Balint s-a impus cu 2-1 pe terenul din Sânnicolau Mic, acolo unde aproximativ 200 de suporteri au ţinut să asiste şi la acest joc de verificare. Bustea şi Dangubic au marcat în prima repriză pentru UTA, una în care „roş-albii” au mai ratat şi alte ocazii importante. Dintre titularii cu Craiova, doar Tomozei a început jocul, dar pe teren a reapărut după mult timp şi Florin Ilie, refăcut după problemele medicale.

Bustea şi Dangubic au marcat pentru UTA, Sabău a dat replica

Aşa cum era de aşteptat, tinerii Mihai, Mar, Mercioiu sau Negoescu au jucat şi ei. Crişul a făcut o a doua repriză mai bună, marcând la cinci minute de la reluare, prin Sabău. Pe final, centralul Ardelean i-a iertat pe utişti de un penalty, la un duel în careu între Ilie şi Teşedan. Un test util pentru ambele echipe, Balint exersând atacul poziţional în perspectiva meciului cu ilfovenii, în vreme ce Crişul a făcut o repetiţie foarte bună în vederea derby-ului judeţean cu Lipova, din turul trei al Cupei României, programat pe 25 august.

Formații:

UTA: Balauru (60 Mociu) – Tomozei (60 Vukcevic), Benga, Ilie, Shlyakov – C. Mihai, Vorobjovas – Bustea, Isac (60 Mercioiu), Negoescu (55 Mar) – Dangubic. Antrenor: Laszlo Balint

Crișul: A. Roșca – Haloș, Al. Sabău, Nistor (60 Ivan), Siminic – Susan, Tănase, Clej – Busuioc (60 Ciornei), Modan (75 Pașca), Giurgiu (46 Teședan). Antrenor: Adrian Abrudean

Arbitri: Mircea Ardelean – Loredan Bogdan, Florin Vesa. (foto: UTA Arad, facebook)