UTA a tranșat amicalul cu Dumbrăvița în repriza secundă, Rednic și-a menajat piesele grele

UTA a învins-o astăzi pe CSC Dumbrăvița (locul 9 în Liga 2) cu 3-1 pe terenul „Banatul” din Sânnicolau Mic, într-un meci amical. După o primă repriză fără goluri, în care Stahl, Cooper și Marku au trecut pe lângă deschiderea scorului, partea a doua a fost mult mai animată. Oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 55 prin Paul Mercioiu, atacant împrumutat chiar de la UTA, el marcând din poziție centrală. „Roș-albii” au reacționat prompt și au reușit să puncteze de două ori în doar trei minute. Mai întâi, Marcelo Freitas a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Luckassen, pentru ca după doar un minut, olandezul să îl servească excelent pe conaționalul Leidsman, care a înscris cu un șut din apropiere. În fine, Kevin Luckassen a înscris și el în minutul 86, cu capul, după un corner executat de Micovschi.

Freitas, Leidsman și Luckassen au înscris pentru arădeni

În amicalul de azi am consemnat și revenirea la prima echipă a celor doi fotbaliști care au avut probleme cardiace în vară, Ahmet Ekmekci și Stefanos Stroungis. De asemenea, nou semnatul Andrei David a bifat și el o repriză. Așa cum era de anticipat, Rednic a mizat mai mult pe jucători din linia a doua, fără prea multe minute în ultima perioadă, în vreme ce majoritatea titularilor au fost menajați în vederea meciului de sâmbătă, cu CFR Cluj. UTA a început testul cu divizionara secundă în formula: Kucher (85 L. Roșu) – Capușă (46 Roganovic), Benga (46 Stolnik), Markov (70 Stroungis), Marku (46 A. David) – Stahl (46 Micovschi), Holst (46 Freitas, 70 Ekmekci), Carp, Dumitrașcu – Leidsman, Cooper (46 Luckassen).