UTA a ţinut-o în şah pe Sepsi, pentru o remiză preţioasă. Punct de play-off înaintea vizitei liderului CFR Cluj

UTA a scos un punct important astăzi, în etapa a noua a Ligii 1, în fieful lui Sepsi OSK, scor 0-0. Laszlo Balint l-a pierdut pe ultima sută de metri pe Miculescu, confruntat cu probleme intestinale, dar înlocuitorul său în primul “11”, Damian Isac, nu a făcut un joc tocmai rău. Prima repriză de la Sfântu Gheorghe a fost destul de disputată dar cenuşie din punct de vedere al situaţiilor de poartă, UTA aglomerând bine spaţiile şi apărându-se compact. În schimb, pe faza ofensivă, arădenii au produs prea puţin, lăsând iniţiativa gazdelor. Luckassen, în minutul 11, cu un şut din colţul careului, prins fără emoţii de Iacob şi Golofca, scăpat singur în minutul 24, dar blocat in extremis de acelaşi portar al UTA-ei, au fost aproape de gol din tabăra lui Sepsi. Hora a rămas izolat în atac şi a furnizat prea puţin pentru a le da emoţii gazdelor, cu un singur şut periculos, blocat la timp de Ispas. După o primă repriză de uzură şi luptă, cu mari probleme la construcţie pentru ambele teamuri, a fost 0-0. UTA a început mai bine mitanul secund, iar în minutul 51, mingea trimisă de la aproape 30 de metri de Baravykas a ocolit de puţin vinclul porţii lui Niczuly. În replică, Bojic a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 58, atunci când a reluat din prima puţin pe lângă, fază la care fundaşii arădeni l-au scăpat din marcaj pe atacantul sârb al lui Sepsi.

Apărarea şi Iacob au fost la post, dar de la mijloc în sus e greu…

Tot gazdele au fost aproape de gol în minutul 70, Bărbuţ reluând în transversală după o centrare în careu, Luckassen şi apoi tot Bărbuţ fiind blocaţi la doar câţiva metri de o intervenţie eroică a lui Baravykas. Cea mai mare şansă a arădenilor s-a consemnat în minutul 78, Isac şutând puţin alături, din doar şase metri, după o centrare bună de pe stânga a lui Ubbink. În ultimele zece minute nu s-a mai jucat mare lucru, cele două formaţii anulându-se reciproc pentru o remiză albă până la urmă echitabilă. Punct preţios însă pentru UTA, care leagă al cincelea rezultat pozitiv şi o ţine pe Sepsi, una din contracandidatele la play-off, departe de această zonă. De altfel, gazdele nu au mai câştigat din runda inaugurală şi confirmă pe undeva forma slabă din tur.

UTA leagă al cincelea rezultat pozitiv şi se menţine pe loc de play-off

Cu acest egal din Secuime, echipa lui Balint face 16 puncte şi urcă pe locul 4 în clasament, la doar un punct distanţă de Rapid şi FC Botoşani, moldovenii mai având însă de jucat meciul cu Dinamo. De remarcat din nou prezenţa a peste 200 de suporteri utişti veniţi să îşi încurajeze echipa şi la Sfântu Gheorghe, ei dominând permanent fondul sonor al partidei de azi. La Arad va fi din nou nebunie etapa viitoare, când pe “Francisc Neuman” soseşte liderul şi campioana “en-titre”, CFR Cluj, meci programat duminică, 26 septembrie, ora 21. Până atunci, “roş-albii” au meci în 16-mile Cupei României, joi, ora 16, pe terenul divizionarei terţe din Filiaşi. (foto: digisport.ro)

Sepsi: Niczuly – Aganovic, Ninaj, Mitrea, Ispas – Ashkovsski (46 Bărbuţ), Fofana (46 Dimitrov), E. Gonzales, Golofca (69 Ştefănescu) – Luckassen (86 Tincu), Bojic (78 Chuncucov).

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas – Batha (86 Medjimorec), Vorobjovas (62 Passaglia) – Isac, Ubbink, Roger jr. (71 Antal) – Hora (86 Dangubic).

Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova) – Marius Badea (Râmnicu-Vâlcea), Vlad Bârlădeanu (București). Rezervă: Viorel Flueran (Craiova). Observator FRF: Marian Salomir (Cluj).