UTA a stopat Rapidul, în primul meci din „exilul” de la Oradea! Un 2-2 spectaculos pe „Iuliu Bodola”

SuperLiga s-a pus din nou în mișcare în această seară, după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale. Nevoită să joace la Oradea pentru că gazonul Arenei „Francisc Neuman” este schimbat, UTA a disputat primul meci din exil împotriva Rapidului, pe vechea arenă „Iuliu Bodola”, acolo unde evoluează și FC Bihor, liderul la zi al seriei a 8-a a Ligii a III-a. A fost atmosferă de meci mare, un stadion aproape plin și două galerii la post. Mircea Rednic nu a putut conta pe doi dintre titularii săi obișnuiți, Fabry și Cooper, ambii suspendați, în timp ce Cristiano Bergodi nu îl are la dispoziție pe golgheterul Rrahmani, care va reveni pe gazon de abia în 2024. Tehnicianul italian a avut însă în Funsho Bamgboye un atacant surpriză, apărarea arădeană fiind surprinsă de infiltrările în atac ale rapidului fotbalist al giuleștenilor. Prima repriză a fost frumoasă și animată, cu trei goluri și alte ocazii, dar și câteva faze controversate. UTA a început mai bine, dar Stahl s-a speriat de șansa mare din minutul 5, când față în față cu Moldovan a întors inexplicabil mingea la 14 metri, în loc de un lob pe care scria gol! Rapidul a echilibrat repede și la prima acțiune mai periculoasă a înscris în minutul 12, profitând de cursa excelentă pe stânga făcută de Petrila, care l-a lăsat în urmă pe Căpușă și a centrat perfect pentru Funsho, care nemarcat a înscris din trei metri, cu poarta goală. Arădenii nu au lăsat garda jos și au egalat în minutul 19, după un contraatac rapid, Freitas servindu-l perfect pe Rareș Pop, puștiul UTA-ei marcând cu un șut din zece metri pe sub Moldovan, ieșit în întâmpinare.

O primă repriză frumoasă: UTA a mai avut un gol valabil, nevalidat!

Împinsă de la spate și de tribune, UTA a dat o replică bună, iar Micovschi a fost aproape de a marca în minutul 24 împotriva fostei sale echipe, șutul din 16 metri lateral stânga fiind scos cu greu de Moldovan. Rapidul a cerut un penalty, la o intervenție a lui Dumitrașcu, care însă a fost la limita careului, după care Stolnik l-a lovit pe Stan, imprudență ce putea duce la al doilea galben. În minutul 42, UTA trebuia să treacă în avantaj, atunci când în urma unui corner, Stolnik a marcat din patru metri, în ciuda opoziției lui Borza, care era în poartă când a respins.

Faza s-a verificat la VAR și s-a decis că nu e gol, deși o reluare cât se poate de clară indică exact contrariul! Tot Stolnik a mai ratat o ocazie mare, trimițând cu capul puțin peste poartă, pentru ca în ultimul minut al reprizei ocaziile să se răzbune. Rapid a marcat pe același traseu, Petrila l-a servit din nou excelent pe Funsho, care singur cu Iacob l-a executat pe acesta din zece metri, scor cumva nemeritat la pauză, 1-2! Cele două echipe au început ceva mai prudent mitanul secund, fără ocazii în primele cinci minute. Ioniță a dat primul semnalul de atac, dar a greșit de puțin ținta, pentru ca în minutul 54 UTA să solicite și ea lovitură de la 11 metri la o ținere reciprocă în careul oaspeților între Săpunaru și Luckassen. Jocul de atac al roș-albilor s-a stins ușor-ușor, Rapid reușind să controleze jocul.

Titularizat de Rednic, Luckassen a marcat la debut și aduce un punct

Totuși, giuleștenii nu au reușit să își creeze ocazii prea mari și s-au mulțumit cu puțin, Stan și Ioniță având ceva tentative palide spre poarta lui Iacob. După o primă repriză spectaculoasă, în partea a doua s-a jucat mult mai slab. Rednic l-a debutat și pe kenyanul Omondi și contrar cursului jocului, UTA a marcat la prima ocazie din repriza secundă, în minutul 74: nou intratul Aly Abeid a trimis în diagonală, Borza l-a pierdut din marcaj pe Ofosu, care a ajuns la balon și a centrat perfect pentru Luckassen, acesta marcând singur din trei metri, cu poarta goală. Rapid a revenit în atac prea târziu și în minutul 82, nou intratul Papeau a trimis cu capul din șapte metri, dar exact pe direcția lui Iacob. Arădenii au tremurat la ultima fază din prelungiri, când șutul lui Borza din 20 metri a trecut puțin alături, scor final 2-2! Per total, UTA a reușit să se închidă bine până la final și a smuls un punct important. Rapid pierde două puncte mari și riscă să rateze podiumul după această etapă, în vreme ce UTA dă semne de revenire în lupta pentru salvare.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Dumitrașcu (72 Abeid) Carp (46 Cristi Mihai) – Stahl (46 Ofosu), R.Pop (72 Omondi) , Freitas, Micovschi – Luckassen (80 Rodrigues). Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: Moldovan Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Albu (87 Kait), Al.Ioniță II (78 Borja Valle) – Petrila (87 Pănoiu), Stan (73 Papeau), Funsho. Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei (ambii din Cluj), Valentin Avram (București). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare).