UTA a smuls un egal spectaculos la Ploieşti, cu Petrolul

Derby absolut electrizant în această seară, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti, unde UTA a scos un 2-2 spectaculos. Punct cu care probabil roş-albii erau mulţumiţi înaintea partidei, dar pe de altă parte putem spune că echipa lui Ionuţ Popa a şi pierdut două puncte, având 2-1 şi la un moment dat controlul jocului, dar şi un om în plus aproape o oră de joc!

Meciul nu a început deloc bine pentru arădeni, după ce Ştefănescu a deschis scorul în minutul 12, cu un şut perfect la colţul lung, de la 14 metri. UTA nu a acuzat golul şi a ratat două şanse rarisime, prin David Popa, în minutele 15 şi 17. În minutul 31 am consemnat o nouă mare ocazie ratată de această dată de Ciprian Rus, care a reluat mingea cu capul din 6 metri, dar bara l-a salvat pe Tordai, după o centrare perfectă a lui Miculescu.

Egalarea a survenit până la urmă logic, pe fondul unui joc bun al roş-albilor: Manea a recuperat excelent o minge, la 20 de metri, a pătruns în careu şi a fost faultat evident de Antoche, penalty şi cartonaş roşu pentru ploieştean! Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Rus, 1-1 şi dintr-o dată, UTA devenea favorită la un rezultat pozitiv.

Cu om în plus, echipa arădeană a început bine repriza secundă şi a preluat conducerea, după reuşita de excepţie a lui Cipri Rus, plecat dintr-o uşoară poziţie de ofsaid. Era minutul 49, când Miculescu l-a angajat pe atacantul UTA-ei, care după o cursă de aproape 50 de metri şi o fentă în faţa lui Cazan, a înscris cu un şut la colţul scurt.

Rus a reuşit dubla, dar UTA nu a profitat de omul în plus

David Popa a scăpat de al doilea galben şi de eliminare, iar apoi, în minutul 68, Rus a ratat singur, doar cu portarul în faţă, încercând o scăriţă neinspirată. A fost, poate, momentul psihologic al întâlnirii. Peste doar un minut, Benga a comis o nouă eroare şi l-a scăpat pe Marinescu, care a tras alături, centralul arătând însă punctul cu var, la contactul cu Orlic. Goalkeeperul UTA-ei a fost foarte aproape să apere lovitura de la 11 metri executată de Arnăutu, care a înscris cu multă şansă, şutul acestuia fiind respins de austriac în propria poartă.

UTA a căzut total în ultimul sfert de oră, iar Petrolul a dominat copios finalul de meci, deşi a evoluat în inferioritate numerică. Arnăutu, Ţigănaşu şi Popescu au creat pericol în careul arădean, doar evoluţiile pe alocuri eroice ale lui Coulibaly şi Manea salvând UTA de la înfrângere. Petrolul a mai cerut, pe bună dreptate, un penalty în minutul 83, la un henţ în careu, dar UTA a scăpat ieftin, beneficiind de această dată de un arbitraj favorabil, dacă ţinem cont şi de episoadele cu David Popa şi acel ofsaid nesemnalizat la golul doi.

Final incredibil: Popa a vrut să sară la bătaie, la Janos!

Pe două contre, Janos a ratat şi el două şanse mari, ultima în prelungiri, fază care l-a scos din sărite pe Ionuţ Popa, oprit cu greu de colegii din staff-ul tehnic să nu îl ia la bătaie pe maghiar. Până la urmă s-a terminat pe undeva echitabil, 2-2, după un meci nu neapărat foarte bun, dar spectaculos ca desfăşurare. Punct important obţinut de arădeni, care după o serie de trei eşecuri la rând, demonstrează că se poate.

Cu acest egal, Petrolul urcă pe primul loc în Liga a II-a, dar probabil doar până în week-end, când urmează să joace Chindia, Snagovul şi Clinceniul, echipe ce îi pot depăşi, în clasament, pe prahoveni. UTA face 24 de puncte şi rămâne pe locul 10, dar îmbucurător e că echipa dă semne de reviriment, înaintea confruntărilor de acasă, cu Mioveniul şi Daco-Getica.