UTA a scos miraculos un punct, la ultima fază: 2-2 la Botoșani și arădenii evită ultimul loc!

UTA a scos un punct la ultima suflare în meciul codașelor de astăzi, de la Botoșani și a scăpat miraculos de ultimul loc. Ultimele două clasate în Superliga au început în forță partida din această seară. FC Botoșani a ratat de două ori, prin Ilicic și Pius, iar Benga a trimis mingea în bară. Jocul a continuat să fie deschis, iar Friday a ratat și el deschiderea scorului, din careul mic. Unui suporter al UTA-ei i s-a făcut rău în tribună, fiind transportat ulterior la spital de către Ambulanță, astfel că meciul a fost întrerupt câteva momente. Gazdele au reușit să deschidă scorul prin Florescu, dintr-un penalty văzut doar de cei din camera VAR! A fost un duel aprig pentru minge în careu, Stolnik a șters mingea cu mâna, dar nu se impunea 11 metri la așa ceva. „Centralul” Băban a fost chemat la marginea terenului pentru a (re)vedea faza și a indicat ușor punctul cu var.  Nemulțumit de randamentul echipei sale, Rednic a efectuat trei schimbări la pauză, iar în minutul 48 s-a făcut 1-1. Doi dintre jucătorii introduși pe teren au colaborat la gol. Rareș Pop a șutat, mingea a fost blocată, însă a ajuns până la Carp, care a marcat din mijlocul careului mare. Bucuria a durat doar patru minute, Ilicic marcând din mijlocul unei apărări arădene visătoare, prinse pe picior greșit.

Carp, înger și demon! Cooper a egalat când nimeni nu se mai aștepta

Meciul a devenit apoi anost până în minutul 76, când Vucenovic a ratat de puțin egalarea, cu capul. UTA a rămas în zece oameni în minutul 82, după ce Carp a fost eliminat prostește, jucătorul arădenilor lovindu-l fără minge pe Zabou, aflat la pământ. Se părea că Botoșaniul predă lanterna roșie UTA-ei, mai ales după ce în prelungiri, Iacob a intervenit uluitor la șuturile lui Dican și Zabou, în aceeași fază. Dubla ocazie s-a răzbunat la faza imediat următoare, ultima a meciului, în al optulea minut de prelungiri, când UTA a egalat nesperat în inferioritate numerică: Stahl a centrat din dreapta, iar Cooper a înscris din careul mic: 2-2! Arădenii vin acasă cu un punct miraculos și sar și peste Dinamo în clasament, la golaveraj, până pe locul 14, de baraj.

FC Botoșani: Ducan – Benzar (Țigănașu), Pius, Șeroni, Creț (David) – Florescu, V. Dican – Friday (Cioiu), N’Goma, Pinson (Zabou) – Ilicic (Mutombo).

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues (Stahl), Stolnik (Cooper), Benga, Abeid – C. Mihai (R. Pop), Marku (Freitas) – Micovschi, Fabry, Dumitrașcu (Carp) – Vucenovic.

Au arbitrat: V. Baban (Iași) – la centru, S. Gheorghe (Suceava) și Ad. Vornicu (Iași) – asistenți.