Anonimi în deplasare: UTA a scos cu șansă, doar un punct la Mioveni!

UTA continuă să aibă prestații modeste în deplasare, unde nu a mai câștigat în prima ligă de zece luni! Iar astăzi a scos doar un egal, și acela cu multă șansă, pe terenul ultimei clasate din Mioveni, scor 1-1, meci ce a deschis etapa a opta, prima intermediară din acest sezon al Superligii. Arădenii au început foarte prost meciul, iar în minutul 9 era deja 1-0 pentru CS Mioveni, Scarlatache marcând dintre fundașii centrali, după o lovitură liberă executată de Antal. Doar un minut s-au bucurat gazdele, Vukcevic a centrat din dreapta, iar Otele l-a învins pe Popescu. A fost o fază de VAR, la limita ofsaidului, dar golul a fost validat și echipa lui Poenaru egala. Până la finalul primei reprize nu s-a mai jucat mare lucru, cele două echipe fiind preocupate mai mult de apărare.

Argeșenii puteau câștiga, dar au ratat un penalty

Partea secundă a început cu o ocazie a lui Antal, care a șutat slab, din careu, după o gafă a lui Benga. UTA a răspuns în minutul 62, când Postolachi a primit o minge în preajma careului mare, dar șutul său a a fost slab. UTA a cedat inițiativa pe final și putea pierde: în minutul 81, Scarlatache a fost, din nou, aproape de gol, Balauru salvând miraculos, apoi în minutul 89, Chindriș a faultat în propriul careu, iar arbitrul Barbu a acordat penalty. Krisniqi a șutat de la punctul cu var, dar mingea a lovit bara și UTA a scăpat ca prin minune de înfrângere.

CS Mioveni – UTA 1-1 (11)

CS Mioveni: Popescu – Balaur, Scarlatache (Toma), Garutti – Oancea, Lixandru (Kabanaga), Pop, Buziuc (Krisniqi), Șerbănică – Blănaru (Coșereanu), Antal (Rădescu)

UTA: Balauru – Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari – Batha, Cascini (Fl. Matei) – Șteau (Isac), Ubbink (Stahl), Otele (Jobello) – Postolachi (Ademi).

Au arbitrat: M. Barbu (Făgăraș) – la centru, A. Constantinescu (Bucureștiși S. Slabu (Brașov) – asistenți.