UTA a scăpat victoria printre degete, pe Cluj Arena

by Rusu Flavius

UTA a scos doar un punct în restanţa contând pentru etapa a şasea din Liga 2, cu „U” Cluj, disputată în această seară pe Cluj Arena. Arădenii au condus aproape tot meciul, dar s-au văzut egalaţi pe final, pentru ca în prelungiri Buhăcianu să irosească o ocazie colosală, singur cu portarul, lăsând astfel două puncte mari, pe Someş! Roş-albii au început excelent partida şi Ursu a deschis scorul în minutul 11, când scăpat la limita ofsaidului, l-a executat pe Dur-Bozoancă cu un şut plasat, din 14 metri. Acelaşi Ursu putea majora diferenţa peste alte cinci minute, dar şutul acestuia a şters bara, Pop şi Gavra punându-l şi ei la încercare pe Iacob.

UTA a cerut penalty şi se putea acorda, în minutul 37, dar Hrezdac a căzut târziu, deşi a fost clar ţinut de adversar, iar prima repriză s-a încheiat în avantajul la limită al arădenilor, 0-1. Tot la finalul primei reprize au fost ceva încercări ale fanilor lui „U” de a pătrunde în sectorul rezervat suporterilor „Bătrânei Doamne”, ştiută fiind deja înfrăţirea celor două galerii cu Dinamo, respectiv Steaua. Clujenii s-au aruncat în atac în mitanul secund, dar Iacob a fost din nou salvator la ocaziile lui Gavra şi Taub.

Gazdele au dominat haotic, fără ocazii mari, iar UTA părea că se îndreaptă spre o nouă victorie. A venit însă minutul 86, atunci când Goga a înscris din lovitură liberă de la marginea careului, după o deviere nefericită a ghinionistului Andrei Rus. La aceeaşi fază, clujenii au solicitat şi ei penalty, dar centralul Szabolcs Kovacs, din Carei, a văzut faultul în afara careului. UTA putea, totuşi, să câştige în prelungiri, dar Buhăcianu şi-a continuat seria ratărilor incredibile din ultima vreme.

Atacantul arădenilor a pătruns în viteză pe stânga şi după ce a scăpat de doi adversari, l-a luat la ţintă pe portarul clujenilor, din doar şapte metri! S-a terminat 1-1, meci în care echipa lui Gyuszi Balint nu a ştiut să profite de ziua slabă a Universităţii şi de spaţiile lăsate în partea a doua de jucătorii lui „U”. Două puncte pierdute printre degete, iar sâmbătă urmează o nouă deplasare grea, la FC Argeş.

UTA rămâne pe locul 2 în clasamentul Ligii a II-a, cu 27 de puncte, la trei lungimi distanţă de liderul CS Mioveni, care are cu două meciuri în plus jucate. Mai mult, argeşenii urmează să şi stea în runda din weekend, ca urmare a retragerii celor de la Daco-Getica. Arădenii pierd însă teren faţă de Petrolul şi FC Argeş, învingătoare în alte restanţe jucate în această săptămână.

Iacob – A. Rus, Melinte, Fl.Ilie, Tomozei – Ursu (85 Miculescu), Hrezdac (72 Isac), Moise, Bustea – C.Rus (64 Ioniţă), Buhăcianu a fost formula de start a UTA-ei pe Cluj Arena.