UTA a scăpat victoria printre degete, la Brăila

“Roş-albii” se întorc cu doar un punct de pe malul Dunării, dar după aspectul jocului meritau o victorie. Doar imprecizia la finalizare şi un penalty clar, neacordat, au dus la o remiză albă, astăzi, la Brăila, într-un meci contând pentru etapa a treia a eşalonului fotbalistic secund. Cu revenitul Stahl căpitan, UTA a controlat în mare parte meciul cu Dacia Unirea, dar a ratat exasperant de mult. Prima mare ocazie i-a aparţinut lui Cipri Rus, în minutul 14, pentru ca apoi, Petra, în două rânduri şi acelaşi Rus să rateze deschiderea scorului. În minutul 39, UTA a solicitat lovitură de la 11 metri, după ce portarul gazdelor l-a agăţat clar în careu pe Rus, centralul constănţean Claudiu Marcu (n.n. ciudată delegare) acordând simulare şi galben. Vădrariu a ratat şi el o şansă mare, iar Ionuţ Popa şi Manea l-au luat în primire pe central, la pauză, solicitându-i explicaţii pentru acel penalty neacordat.
Penalty refuzat arădenilor
Tot UTA a fost la timonă şi în partea a doua, iar Vădrariu a ratat singur cu portarul în minutul 52, Enescu şi Coulibaly imitându-l în minutele 60 şi 61. Brăilenii s-au apărat cu toată echipa în ultimele 20 de minute, fiind mulţumiţi cu egalul, iar UTA a dominat, dar fără să mai fie foarte periculoasă, doar Coulibaly şi Copaci trecându-şi în cont două şanse de a sparge gheaţa. S-a terminat 0-0 şi UTA pierde două puncte mari, rezultat care poate fi pus şi pe seama arbitrajului. Iar deciziile nefavorabile arădenilor deja se adună, asta după ce şi etapa trecută, cu Farul, UTA-ei i-a fost refuzat un alt penalty clar.
Etapa viitoare vine Ripensia
Ionuţ Popa a început partida de astăzi în formula: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, 17 Enescu – Stahl (67 Janos), Petra (57 Matei), Vădrariu – Rus (76 Pop). Cu patru puncte după trei etape, UTA începe să piardă contactul cu plutonul fruntaş şi întâlneşte etapa viitoare, pe teren propriu, Ripensia Timişoara, într-un meci de tradiţie, al fostelor campioane ale României.