UTA a salvat un punct în Bănie: canadianul Ongaro a marcat în prelungiri primul său gol în Liga 1!

UTA a smuls un punct în primul meci al etapei a 27-a din Liga 1, disputat în această seară pe stadionul  “Ion Oblemenco”. Susţinuţi din tribune de circa 100 de suporteri, arădenii au egalat în prelungiri în faţa lui FCU Craiova prin canadianul Easton Ongaro, care înscrie primul său gol în Liga 1! S-a terminat echitabil, 1-1, după un meci disputat, cu ocazii multe dar prea puţine reuşite. Punctul trebuie însă să mulţumească UTA, care îşi ţine adversara la distanţă de şapte puncte în clasament, dar pe de altă parte “roş-albii” sunt departe de acel parcurs pe care şi-l închipuiau poate mulţi dintre suporteri. Badea a început destul de curajos, cu un sistem 4-3-3, cu Miculescu şi Otele flancându-l pe Dangubic, preferat atacant central. Pe parcurs, antrenorul UTA-ei a făcut o schimbare ciudată dar care în final s-a dovedit inspirată, canadianul Ongaro, cel care l-a înlocuit pe golgheterul Miculescu, reuşind să marcheze cu o execuţie frumoasă. Meciul a început tare, gazdele având o ocazie imensă de gol, dar Iacob a respins norocos șutul lui Baeten, de la doar câțiva metri. Imediat, Bălan a avut și el o oportunitate de gol, dar șutul său a trecut puțin alături şi UTA părea surprinsă de startul bun al oltenilor. Arădenii au echilibrat însă jocul şi în minutul 20, Otele a ratat șansa să-și ducă echipa în avantaj, șutul său de la 10 metri fiind respins miraculos de Popa.

UTA, cu aceleaşi probleme la finalizare. Compagno a dat iluzia victoriei oltenilor

Iacob şi-a salvat şi el echipa în minutul 33, după o minge trimisă cu capul de Bălan, din mijlocul careului. La cealaltă poartă, Otele a scăpat în careu, dar a întârziat pasa şi prima repriză s-a încheiat cu scor alb. Repriza a doua a început mai bine pentru UTA, dar Isac a ratat incredibil în minutul 48, atunci când din careul mic a tras exact în portarul Popa. Şi în loc de 0-1 s-a făcut 1-0 în minutul 56, FCU Craiova deschizând scorul după ce Baeten a centrat din corner, iar Compagno, cu capul, din fața careului mic, a înscris nemarcat! UTA a răspuns în minutul 65, când Ubbink a șutat puternic, dar Popa a respins, iar din cornerul rezultat, mingea a ajuns pe capul lui Batha, care a trimis mingea în bară! Badea a făcut câteva schimbări, riscând chiar totul pe cartea atacului, încercând să deregleze sistemul defensiv al oltenilor.

Badea a fost inspirat, iar canadianul Ongaro i-a adus UTA-ei un punct

I-a înlocuit pe Miculescu şi Otele şi deşi părea că din nou nu e seara UTA-ei, s-a reuşit egalarea în prelungiri, când canadianul Ongaro a prins un șut de la vreo opt metri cu exteriorul, în minutul 91 și era 1-1! Un punct totuşi meritat, pentru că „Bătrâna Doamnă” s-a dovedit mai proaspătă fizic şi a reuşit să îşi maseze adversara în ultimele zece minute, când a mai marcat o dată prin Ubbink, reuşită anulată de centralul Cojocaru pe motiv că jocul era oprit. S-a terminat 1-1, egal care nu ajută prea mult nici una din echipe, dar o ţine totuşi pe UTA încă departe de locurile de baraj, dar distanţa nu e chiar liniştitoare dacă ţinem cont că punctele se vor înjumătăţi înainte de play-out. Noroc că vine meciul cu „lanterna roşie” din Clinceni, prilej numai bun pentru a reveni la victorie. (foto: gsp.ro)

FC U Craiova 1948: R.Popa – Negru (Paramatti), Kovacic, Diallo, Bușu – Baeten, Asamoah (Marquet), Van Durmen – Bauza (Sidibe) – Compagno, C.Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli

UTA: Iacob – Vukcevic, Medjimorec, Benga, Baravykas – Batha (Laukzemis), Ubbink, Isac (Mercioiu) – Otele (Vorobjovas), Miculescu (Ongaro), Dangubic. Antrenor: Ionuț Badea

Arbitri: Viorel Cojocaru (Galați) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Marius Marchidanu (Brăila). Observator FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea),

Observator LPF: Ion Cățoi (București).