UTA a reuşit o goleadă în primul amical al verii, 11-1 cu Ineul!

UTA a debutat în forţă în amicalele verii, ce-i drept în faţa unei echipe din Ineu strânsă din vacanţă pentru acest meci.  Roş-albii au făcut spectacol pe terenul „Banatul” din Sânnicolau Mic, împotriva divizionarei a patra. Conform așteptărilor, echipa lui „Gyuszi” Balint a dominat total prima repriză şi în minutul 20 avea deja 3-0 pe tabelă.

Mai întâi, a înscris Pușcaș direct dintr-o lovitură liberă executată perfect, 2-0 a făcut Rus, pe fază la respingerea lui Mureșan. Reuşita cu numărul trei a purtat semnătura lui Isac. La mijlocul reprizei, acelaşi Rus s-a accidentat şi a fost înlocuit de Bogdan Botea, un mijlocaș ofensiv de 18 ani, din Brașov, crescut de Ardealul Cluj.  4-0 s-a făcut cu două minute înainte de concluzia primei reprize, Isac marcând după ce a driblat şi portarul.

În partea secundă, UTA a aliniat o cu totul altă formulă de joc, dar golurile aveau să curgă în continuare în poarta Ineului. Stahl a bifat o „dublă”, Bustea a marcat și el, după așezarea lui Buhăcianu, apoi golgheterul Ligii a II-a a pasat pe culoar, iar Miculescu a făcut 8-0. Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Bîrdan.

Finalul avea să fie tot la discreţia totală a UTA-ei, care a mai înscris de trei ori, Buhăcianu realizând şi el „dubla” şi Şeroni, cu un gol dintr-un penalty scos tot de Buhăcianu, stabilind scorul final, 11-1! (foto: uta-arad.ro)

UTA (prima repriză): Bolboașă – Ivan, Melinte, Ilie, Deta – Pușcaș, Hrezdac – Ciucur, Isac, Oroian – Rus (28 Botea).

UTA (repriza a doua): Opric – Tomozei, Salka, Șeroni, Stancu – Vulturar, Crăciun  – Stahl, Miculescu, Bustea – Buhăcianu.