UTA a plecat neînvinsă de la Ploiești și este tot mai liniștită în play-out

UTA a remizat în această seară la Ploiești, 1-1 cu Petrolul, deși la cum s-a jucat parcă arădenii meritau victoria. Formația preluată recent de ex-ul de pe banca arădeană, Laszlo Balint, a deschis scorul în minutul 11, prin Gicu Grozav, când fostul internațional a șutat bine și plasat de la peste 20 de metri, fără speranțe pentru Iacob. Două minute mai devreme, Omondi a ratat incredibil din doar patru metri, șutând peste poartă din postură de singur cu portarul, fază la care Ezekiel a fost în poziție suspectă de ofsaid. Arădenii au dominat apoi clar și au au pus presiune, dar fără ocazii mari la poarta lui Zima, la pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru „galben-albaștri”. UTA a intrat și mai montată în partea a doua, dar Zima a intervenit excelent la capul lui Ezekiel, iar apoi, șutul de la marginea careului trimis de Micovschi a trecut puțin pe lângă poarta Petrolului. În minutul 55, Omondi a înscris un euro-gol superb, cu un șut la vinclu de la aproximativ 25 de metri, dar reușita a fost anulată cu ajutorul VAR de arbitrul Horia Mladinovici, pentru un henț comis de Luckassen în faza premergătoare, mingea sărindu-i din picior în mână. Petrolul putea închide conturile și a ratat o ocazie imensă în minutul 70, când Musi l-a depășit pe Conte și a centrat prin fața porții, dar Berisha a ratat de puțin întâlnirea cu mingea. Apoi, kosovarul s-a trezit cu balonul în careu după o eroare comisă de fundașii utiști și a centrat înapoi pentru Ișfan, al cărui șut a fost respins salvator de Iacob.

Micovschi a egalat pe final, după ce lui Omondi i s-a anulat un euro-gol

În minutul 82 s-a consemnat și egalarea meritată, atunci când Omondi i-a pasat în dreapta lui Căpușă, fundașul a centrat excelent în fața porții pentru Micovschi, iar golgheterul arădenilor a pus latul și a îndeplinit formalitatea. Tudorie putea trimite chiar toate punctele la Arad în minutul 88, când a fost lansat în careu de Luckassen, însă șutul său puternic a fost exact pe direcția portarului Zima. În prelungiri, Pedro a trimis o pasă excelentă peste apărarea adversă, pentru Luckassen, olandezul a avansat și a centrat pe jos pentru Tudorie, dar Papp a intervenit decisiv în fața atacantului utist și a evitat golul eșecului. S-a terminat 1-1 și UTA a demonstrat că poate juca și fotbal, nu doar să îl imite, precum s-a întâmplat chiar etapa trecută, cu Hermannstadt. După această remiză, utiștii sunt pe locul 9 în clasament, iar joi, de la ora 16:45, vor juca pe teren propriu împotriva Oțelului, în etapa a șasea.

Petrolul: Zima – Hanca, Papp, Huja, Țicu – Seto, Jyry (Dumitriu 86)– Musi (I. Răducan 86), Jair (Ișfan 67), Grozav (Garutti 76) – Irobiso (Berisha 67). Antrenor: Laszlo Balint

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Conte, Rodrigues (Lawrence 84) – Omondi, C. Mihai (Vulturar 74), Freitas (Tudorie 74), Micovschi (R. Pop 90+1) – Ezekiel (J. Pedro 74), Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Mihai Marica (Bistrița), Mircea Orbuleț (București).Camera VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Mihăiță Necula (București). Observator FRF: Eduard Dumitrescu (Pitești). Delegat LPF: Ștefan Popa (București).