UTA a pierdut două puncte mari, un 0-0 amar cu Petrolul

UTA a remizat astăzi la Ploiești, 0-0, după un meci din etapa a 12-a a SuperLigii, cu ratări incredibile. Arădenii au avut patru ocazii uriașe, pentru ca pe final de joc gazdele să fie și ele aproape de victorie, dar în superioritate numerică. După un gol anulat ploieștenilor pe motiv de ofsaid, UTA a avut ocazia să deschidă scorul, însă șutul deviat al lui Căpușă a fost parat de Zima. Roș-albii au ratat exasperant pe final de repriză, Fabry i-a pasat perfect lui Micovschi, care a scăpat singur cu portarul, dar șutul său de la 8 metri a fost respins de Zima (min. 41). Două minute mai târziu, Cooper a scăpat, la rându-i, singur cu portarul, dar a ratat incredibil, Zima respingând miraculos. Partea secundă a început la fel de slab ca și prima, Iacob a respins de lângă bară mingea trimisă de Rădulescu.

Cooper a ratat cât pentru un tur și apoi a fost eliminat gratuit!

UTA a avut apoi o nouă ocazie monumentală, prin Cooper, din careul mic, pentru ca, imediat, același Cooper să trimită în bara transversală. Campion al ratărilor, Cooper a fost eliminat pentru cumul de galbene absolut gratuit de dolofanul Cătălin Popa, care în loc să îl avertizeze pe Hanca pentru simulare a lăsat-o pe UTA în 10 oameni! Gafă colosală a arbitrului din Pitești, aflat la mare distanță de fază, dar o vină are si tușierul de pe acea parte. Petrolul putea profita, dar Răducan a ratat si el incredibil, șutând peste poartă din careul mic.  În al șaselea minut de prelungire, Iacob a respins salvator la capul lui Jefferson. S-a terminat 0-0, dar impresia e că UTA a pierdut două puncte mari. Echipa lui Rednic rămâne în zona retrogradării, iar etapa viitoare primește vizita Rapidului.

Petrolul: Zima – Doua (Jefferson), Papp, Meijers, Hanca – Diomande (Rădulescu), Dumitriu – Musi, Jair, G. Grozav – M. Roman II (Răducan).

UTA: Fl. Iacob – Capușă (Rodriguez), Stolnik, Benga, Abeid – Freitas, C. Mihai – Stahl (R. Pop), Fabry (Stanciu), Micovschi (Dumitrașcu) – Cooper.

Au arbitrat: C. Popa (Pitești) – la centru, D. Mitruți (Craiova) și M. Orbuleț (București) – asistenți.