UTA A PIERDUT CLAR, ÎN UNGARIA, PRIMUL AMICAL AL VERII

UTA a cedat clar în primul amical al verii, disputat în compania grupării de ligă secundă maghiară Balmaz Kamilla Gyógyfürdő, pe Városi Stadion din localitatea Balmazújváros Prima confruntare a roș-albilor din campania ce precede stagiunea 2016-2017 a fost abordată de staff-ul tehnic arădean cu următorul prin unsprezece: Miron – Wild, Manea, Lazăr, Burlă – Chindriș, Jorza – Strătilă, Man, Hlistei – Rus. Jocul a început favorabil pentru ”Bătrâna Doamnă”, care a deschis scorul în minutul 12: o acțiune colectivă de atac s-a soldat cu o pasă pe culoar destinată lui Cipri Rus, iar atacantul care a înscris și ultimul gol oficial al UTA-ei sezonul trecut a finalizat cu sânge rece.
Trupa maghiară a restabilit egalitatea în minutul 21, iar cu cinci minute înainte de pauză a întors la 2-1. Pentru partea a doua, Roli Nagy i-a mai avut la dispoziție pe Mara – Iuga, Moza, Covaci, Tănase, Vlad, Costin, Petre, Stahl, Curtuiuș, cu toții intrând în joc. Gazdele s-au desprins la scurt timp după pauză, 3-1 (55), apoi UTA a revenit prin golul de 3-2 semnat de Adrian Petre. Ultimul sfert de oră a adus însă detașarea celor de la Balmaz Kamilla Gyógyfürdő, care au mai înscris încă de două ori și s-au impus cu 5-2.

Sursă: uta-arad.ro