UTA a părut încurcată de meciul din Cupă, iar oltenii și-au luat revanșa prin „Craiovița”!

UTA a fost învinsă cu 1-0 în această seară de Universitatea Craiova, în etapa a doua a fazei grupelor din Cupa României și este obligată să câștige în ultima rundă, cu FC Voluntari, pentru a se califica în sferturi. Rednic a zis una și a făcut cam alta, adică a aliniat o echipă fără multe piese de bază, iar abordarea a fost de echipă mică, adică la ciupeală. E clar că UTA a jucat la egal și nu a obținut nimic, părând încurcată de acest meci. Arădenii au avut o evoluție ștearsă și au cedat la limită după golul înscris în minutul 80 de Mateiu, care a punctat cu o lovitură de cap în urma unui corner. Un nou gol luat din fază fixă și deja vorbim de o meteahnă veche a Bătrânei Doamne. Singura veste bună după acest meci este că „roș-albii” încă sunt la mâna lor în privința calificării, un succes în ultima etapă cu FC Voluntari fiind suficient pentru a avansa în sferturi. Asta pentru că Voluntari s-a încurcat astăzi pe terenul surprizei Tunari, cea care a ținut-o în șah în prima etapă și pe CSU Craiova. Revenind la disputa din această seară, de la Oradea, disputată cu destui suporteri utiști în tribune, prima repriză a fost enervant de slabă, cu un joc lent și fără orizont de ambele părți și fără ocazii foarte mari. Oaspeții au dominat, au avut posesia, dar și-au creat doar două șanse prin Crețu și Ișfan, ambii impreciși în fața porții. De cealaltă parte, UTA s-a mulțumit să se apere și să distrugă jocul adversarei și nu a creat nimic notabil din punct de vedere ofensiv. Intrat la pauză, Fabry a avut prima ocazie importantă pentru UTA, în minutul 50.

„Cireșarii” nu au contat în atac, Mateiu a marcat și i-a dat replica lui Rednic: „Nu am avut ce face cu UTA”

După o centrare a lui Rodrigues, slovacul a tras de la marginea careului, portarul Popescu reușind să respingă. Patru minute mai târziu, Ișfan a trimis o centrare înșelătoare în careul arădean, traiectoria mingii l-a păcălit și pe Kucher și a lovit bara laterală. Oaspeții au cerut penalty în minutul 67, la o intervenție a lui Kucher asupra lui Crețu în careu, dar a fost offside în faza premergătoare. Leidsman nu a profitat de o eroare a lui Raul Silva și Popescu a intervenit din nou salvator. Universitatea a deschis scorul până la urmă în minutul 80, cumva meritat la cum au decurs ostilitățile, prin Alexandru Mateiu: Houri a centrat dintr-un corner, iar mijlocașul oltenilor s-a înălțat și a trimis excelent cu capul, sub bara porții UTA-ei. După meci, Mateiu s-a arătat deranjat de declarația lui Rednic, conform căreia CS Universitatea nu ar fi adevărata Craiova, ci Craiovița, mijlocașul alb-albaștrilor afirmând că remarcile lui Rednic i-au ambiționat mult pe el și colegii săi.

UTA e la mâna ei înaintea ultimei etape: trebuie s-o bată pe Voluntari pentru a se califica în sferturi

„I-am arătat cine e Craiovița, cum a declarat, echipa dânsului nu a avut nicio șansă, nu am avut ce face cu UTA”, a fost declarația lui Mateiu. Markovic putea să dubleze avantajul oltenilor în minutul 86, când a tras în forță din careu, însă exact pe direcția lui Kucher. CSU Craiova a conservat fără emoții avantajul minim și păstrează șanse la calificare, rupând totodată seria de rezultate negative din ultima vreme. În schimb, UTA pierde după șapte meciuri fără înfrângere, dintre care șase în campionat și așteaptă acum meciul de luni, cu Dinamo, din ultima etapă a turului SuperLigii. Joi, de la ora 17:30, se va juca în grupa D din Cupă, cea a UTA-ei, meciul Gloria Buzău – Farul, iar în ultima etapă sunt programate partidele UTA – FC Voluntari, Universitatea Craiova – Farul și CS Tunari – Gloria Buzău.

UTA: Kucher – Rodrigues, Benga (Stolnik 46), Markov, Abeid (Dumitrașcu 85) – Carp, Marku – Stahl, Pop (Stanciu 46), Omondi (Fabry 46) – Cooper (Leidsman 62). Antrenor: Mircea Rednic

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Raul Silva, Screciu, Bancu – Mateiu, Crețu (Houri 72), Căpățână – Ivan (Markovic 72), Trică (Danciu 59), Ișfan (Mitriță 59). Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitri: Sorin Vădana – Doru Lucaciu (ambii din Cluj Napoca) și Raul Ghiciulescu (Lugoj).

Arbitri VAR: Horațiu Feșnic, Alexandru Cerei (ambii din Cluj Napoca)

Observator de arbitri: Mircea Savaniuc (Satu Mare)

Delegat de joc: Mihai Duras (București).