UTA a învins Szegedul, într-un nou meci amical

UTA a disputat în această dimineață al patrulea amical al verii. Adversară i-a fost echipa de Liga a III-a maghiară, Szeged Grocsis Akademia.

Meciul a fost destul de echilibrat, cu UTA totuşi la timonă. Roş-albii au resimţit puţin oboseala acumulată în weekend, când au disputat un alt amical, la Debrecen, dar în general au controlat jocul.

După o primă ocazie a lui David Popa, Stahl a fost împins în careu de Paszka, dictându-se penalty după exact o oră de joc. La punctul cu var s-a prezentat tot Popa, şutând în transversală și ratând astfel deschiderea scorului. Maghiarii au avut şi ei câteva apariţii periculoase, Mate evidenţiindu-l pe Bodea cu un șut slab de la marginea careului.

Fără să pună prea mult în pericol poarta adversă, arădenii au reuşit în cele din urmă golul victoriei, în minutul 78. Atunci, Suslak a trimis cu efect în careu dintr-o lovitură liberă, Manea a preluat în 12 metri și l-a lobat elegant pe portarul celor din Szeged.

Cu opt minute înainte de final, Hegedus a ratat egalarea, irosind golul din poziție de singur cu portarul, astfel că UTA câştigă cu 1-0, prin reuşita lui Manea, marcator şi în amicalul de acum o săptămână, cu Ripensia.

Ionuţ Popa a început testul din Sânnicolau Mic în formula: Bodea (62 Zamfir) – Costin (62 R. Iuga), Manea (85 Gall), Benga, Copaci (60 Suslak) – Oprea (46 Coulibaly), Enescu (62 Opriș) – Stahl (62 Prună), Petriș (46 Janos), Petra (46 Matei) – D.Popa (Pop).