UTA a învins Mioveniul şi va începe play-out-ul Ligii 1 cu 20 de puncte!

UTA a încheiat astăzi sezonul regulat al Ligii 1 cu o victorie, 2-1 (1-1) cu CS Mioveni, iar arădenii vor încheia prima fază a campionatului pe locul 8 sau 9, în funcţie de ce face Rapid diseară, cu Clinceniul. O certitudine sunt punctele, 40 la număr, iar după înjumătăţire, echipa lui Badea va începe play-out-ul cu 20! “Roş-albii” şi-au atins scopul, şi anume acela de a se depărta de argeşeni în perspectiva faze secunde a Ligii 1 şi de a câştiga mai mulţi bani din drepturile TV, pentru clasare. Meciul de pe “Francisc Neuman” a început cu o fază controversată, Shlyakov căzând în careu într-un duel cu Lixandru, dar arbitrul Chivulete nu a acordat penalty. A făcut-o, însă, în minutul 20, când acelaşi Shlyakov l-a împins în careu pe Sanoh, în celălalt careu, același jucător marcând de la punctul cu var: 0-1! Miculescu putea egala în minutul 30, dar mingea împinsă spre poartă a fost agățată cu piciorul de Iustin Popescu. Egalarea a venit minutul 38, când s-a acordat uşor penalty pentru UTA, la o fază la care Tomczyk a avut mâna destul de liptă de corp la o minge centrată în careu, Chivulete a arătat că jocul poate continua, dar la semnalizarea tuşierului a dat lovitură de la 11 metri. Cardoso a înscris fără emoţii de la punctul cu var și era 1-1. Partea secundă a meciului a început cu o altă fază controversată, Otele căzând în careu după un duel cu Garutti, dar s-a acordat fault în atac, nu penalty.

Cardoso şi Otele – la primele reuşite, a debutat Florentin Matei

Acelaşi nigerian Otele a adus însă în minutul 63 fericirea în rândul celor peste 3.000 de suporteri arădeni, atunci când servit excelent de Cardoso, a împins mingea în plasă din patru metri. Argeşenii s-au aruncat în atac, lăsând spaţii mari în apărare, dar bravul Popescu a făcut minuni în poartă, reuşind să salveze în faţa lui Miculescu, Otele sau Vukcevic. Pe final a intrat şi noua achiziţie, Florentin Matei, care astfel şi-a făcut debutul la Arad. Cu o prestaţie bună, UTA a obţinut în final o victorie meritată, de acum urmând alte opt meciuri în play-out, asta în condiţiile în care Gaz Metan Mediaş se va retrage din campionat. Arădenii ar putea termina sezonul regulat aşa cum au încheiat şi turul, adică pe locul 8, dar asta doar dacă Rapid nu câştigă în faţa penultimei clasate, Academica Clinceni. Până una alta, UTA este în grafic în privinţa luptei pe care o va duce în play-out pentru locurile 7-8, cele care asigură barajele pentru Conference League. Rămâne de văzut şi care va fi programul formaţiei arădene, LPF urmând să anunţe „ţintarul” după încheierea acestei ultime etape.

UTA: Fl.Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas, Batha – Miculescu, Ubbink (Dima), Otele (Fl. Matei) – Cardoso (Ongaro).

CS Mioveni: I.Popescu – Oancea, Lixandru, A.Iacob (Balaur, Voinea), Garutti, Trif – Sanoh (Wright), Panait (Dumitriu), Vereș, Tomczyk – Blănaru (Coșereanu).

Au arbitrat: A.Chivulete (București) – la centru, St. Slabu (Brașov) și I.Bobe (Alexandria) – asistenți.