UTA a învins, dar n-a convins, în amicalul de la Hunedoara. Au debutat Fabry și Nortey (FOTO)

UTA s-a impus în amicalul din această seară de la Hunedoara, 2-1 cu nou promovata în Liga a II-a, Corvinul. Startul partidei a fost amânat cu 20 de minute, fiindcă la Hunedoara a fost rupere de nori, aproximativ 2000 de spectatori luând loc în tribunele arenei „Michael Klein”. Per total, un test cu lumini și umbre, în care jocul arădenilor a scârțâit destul de serios în fața unei divizionare secunde. Mircea Rednic a aliniat o echipă amestecată, cu mulți tineri cărora le-a dat o nouă șansă să se remarce, semn că încă își caută reperele pentru ceea ce ar putea păstra în lot. Gazdele au dat o replică solidă și au avut mai multe ocazii, dominând jocul în special în repriza secundă, dar pragmatismul arădenilor a făcut ca la final scorul să le fie favorabil. Rareș Pop a deschis scorul în minutul 12, după o recuperare a lui Cooper. Pe final de repriză, Coman și Neacșa au trecut pe lângă egalare. Rednic a schimbat liniile la pauză, iar UTA a renunțat la posesie și a fost dominată clar. Hunedorenii au fost mai incisivi și în debutul părții secunde, Pîrvulescu, Lupu și Mitran irosind șanse bune la poarta lui Kucher. În ciuda dominării gazdelor, UTA a lovit la prima ocazie din repriza a doua, ivorianul Mory Kone marcând cu o lovitură de cap din 10 metri, după un balon primit de la Ristin.

Rareș Pop și Kone au semnat reușitele arădene, joc cenușiu al UTA-ei

Lupu a redus din diferență pentru hunedoreni în minutul 87, când a marcat cu capul după o centrare a juniorului Goicea, scor final 1-2! Pentru arădeni nu a jucat olandezul „Jason”, dar au putut fi văzuți la treabă slovacul Fabry și ghanezul Nortey, care au și debutat în tricoul roș-alb. Să mai spunem că mijlocașul de 36 de ani al Corvinului, Alexandru Curtean, s-a retras din activitate odată cu acest meci, primind o plachetă și un tricou personalizat din partea clubului de sub Furnale. La echipa gazdă a evoluat și Denis Hrezdac, care va fi împrumutat pentru sezonul viitor la Corvinul, dar și ex-utistul Chindriș. UTA urmează să dispute joi, 6 iulie, ultimul amical înainte de startul sezonului, arădenii urmând să o întâlnească pe CSM Reșița pe stadionul „Mircea Chivu”. Îngrijorător e însă că transferurile lui Rednic întârzie tot mai mult, iar lotul UTA-ei e încă în aer, deși mai avem mai puțin de două săptămâni până la startul SuperLigii. (foto: UTA Arad, facebook)

Formații:

Corvinul: Lefter (Roman 74) – Fl.Iacob, Elton (I.Pop 74), Lică (Nicolae 81), Manolache (Goicea 81) – Mitran (Lupușor 74), Curtean (Neacșa 7, Pocioian 87), Chindriș (Hrezdac 74), Antonov (Lupu 46), Pîrvulescu (S.Ion 87) – M.Coman (Hergheligiu 70). Antrenor: Florin Maxim

UTA: Fl.Iacob (Kucher 46) – Roganovic (L.Bodri 46), Iurasciuc (Bota 46), Carp (Benga 46), Dumitrașcu (Anișorac 46) – R.Pop (Negoescu 46, B.Nortey 68), C.Mihai (Ristin 60), Fabry (Cibi 46), Mustacă (Stanciu 46, Negoescu 84) – Mercioiu (Ekmekci 46, Kyrychenko 68), Cooper (Kone 46). Antrenor: Mircea Rednic.