UTA a încheiat seria amicalelor cu victoria la limită, din Valea Domanului

În criză de timp după reunirea de pe 19 iunie și revoluția din lot, cu plecări masive și transferuri făcute târziu, UTA s-a pregătit doar pe plan local și a găsit doar adversare din zonă, pentru amicalele verii. Practic, „roș-albii” au dat piept doar cu nou promovate, CS Socodor, în Liga 3-a, respecitv Corvinul și CSM Reșița, în Liga a 2-a. La fel ca sub Furnale, unde s-a impus cu 2-1 după o evoluție nu foarte convingătoare, UTA a jucat palid și azi, câștigând cu 1-0 în Valea Domanului. Mircea Rednic a aliniat un prim „11” amestecat, în care s-au regăsit și posibili titulari cu Oțelul, dar și jucători tineri, cum ar fi Anișorac, Mihai sau Mustacă. Dumitrașcu a evoluat la închidere, iar Postolachi și Cooper au făcut în premieră cuplu în atac. Sosit doar de trei zile la Arad, Markov a intrat după pauză, în timp ce Aly Abeid, revenit marți la Arad, nici măcar nu a făcut deplasarea. După o primă repriză slabă, fără șut pe poartă, UTA a fost mai bună în partea a doua.

Olandezul Leidsman a înscris unicul gol al amicalului cu CSM Reșița

În minutul 56 s-a marcat unicul gol al meciului, atunci când Pop a pătruns din dreapta printre doi adversari, i-a pasat olandezului Leidsman, care a pivotat de lângă un fundaș advers și a trimis plasat la colțul lung din 12 metri. După alte patru minute, Dumitrașcu, care s-a remarcat cu o serie de pase precise din postura de mijlocaș central, l-a găsit în adâncime pe Postolachi, vârful arădenilor a tras pe centrul porții și Căpățână a respins cu piciorul. Ocazii importante au mai avut Ekmekci (min. 76) și Fabry (min. 80), dar tabela a rămas neschimbată până la final. Așadar, victorii pe linie în amicalele verii, dar în fața unor adversare de eșaloane inferioare. Rămâne de văzut cum se va prezenta UTA peste o săptămână, la Galați, în condițiile în care Rednic nu are nici pe departe o formulă de start omogenă, iar jocul încă nu se ridică la un nivel bun.

CSM Reșița: Contra (Căpățână 32) – Bărboianu (Szijj 46, Gurin 87), Dudea (Răuță 46, Chera 87), A. Sabău (Ardei 46, G. Gomboș 83), Fota (Rimovecz 46) – Chera (Pahonțu 46, B. Pop 70, Ivașcu 83), I. Popescu (Burlacu 46), Napoleone (Velcotă 28, Tronea 62, A. Ursu 83), Drăghiceanu (Dolghi 43) – Negru (Domil 36, 46 I. Maxim), Gakou (C. Rus 46). Rezerve: I. Rus. Antrenor: Călin Cheregi

UTA: Iacob (Kucher 46) – Roganovic (Markov 46), Carp (Isac 60), Benga, Anișorac (Iurasciuc 86) – Stahl (Cibi 78), Mihai (Fabry 46), Dumitrașcu (Stanciu 64), Mustacă (R. Pop 46) – Cooper (Leidsman 46), Postolachi (Ekmekci 64, Kyrychenko 86). Antrenor: Mircea Rednic.