UTA a inaugurat, cu victorie, noul stadion din Beliu

Ionuţ Popa şi-a dus echipa, marţi, la Beliu, respectându-şi astfel promisiunea dată autorităţilor locale, ca echipa fanion a Aradului să inaugureze noua arenă din comună, reabilitată. Deşi testul cu echipa de Liga a V-a nu pica într-un moment prea bun, tocmai după duşul rece de la Târgovişte, “roş-albii” au făcut un antrenament util, încheiat cu o victorie scontată, 5-0, după două reprize de 35 de minute.

Au marcat: Costin (21), Mateucă (49), Janos (50, 64) şi David Popa (63). UTA a început jocul în formula: Orlic – Costin, Benga, Iuga, Copaci – Petra, Oprea, Enescu (Coulibaly 27), Vădrariu – Rus, Pop, pentru ca în repriza a doua să ia start următoarea formulă: Bodea – Dan, Manea, Rakoti, Suslak – Janos, A. Iuga, Mateucă, Cubleșan – Yobouet (atacant Ivorian, aflat în probe), David Popa.

UTA pregăteşte, acum, următorul meci de campionat, cel de sâmbătă, ora 11 (netelevizat), cu Energeticianul. Ionuţ Popa a anunţat, după înfrângerea cu Chindia, că dă afară 3-4 jucători, dar dureri de cap îi dau şi accidentările, tot mai frecvente în ultimele etape.