UTA a fost norocoasă la malul Dunării: doar egal și un joc slab în fața nou promovatei Oțelul!

UTA a fost ocrotită de șansă astăzi, la Galați, în prima etapă a SuperLigii. Nou promovata Oțelul a fost per total mai bună și doar Iacob și imprecizia la finalizare a lui Cîrjan au făcut ca echipa lui Dorinel Munteanu să nu câștige. Rednic l-a lăsat pe bancă pe Postolachi, semn că basarabeanul e pe picior de plecare, în schimb l-a titularizat în centrul liniei de mijloc, în lipsă de soluții, pe puștiul de 18 ani Cristi Mihai, aflat la debutul pe prima scenă. Dincolo, neamțul”  a ratat formula de start, cu Ursu și Fatai mâini moarte. Și totuși, prima parte a fost bună pentru UTA, mai activă și periculoasă. Ceva mai combinativă, cu Fabry bun la coordonare și Dumitrașcu în banda stângă, echipa arădeană a fost aproape de gol în minutul 3, când slovacul Fabry a nimerit bara din lovitură liberă de la 16 metri, ușor lateral dreapta. Cu Roganovic și Markov foarte ezitanți în apărare, gălățenii puteau deschide și ei scorul, dar Ursu și Fatai au irosit două șanse bune. O altă dezamăgire, Cooper, a înălțat zmeul în minutul 24, când singur din doar 12 metri nu a găsit cadrul porții. Până în prelungirile primei reprize echilibrul avea să își spună cuvântul, dar chiar la ultima fază, în minutul 45+4, Rareș Pop a prins un șut superb de la 23 de metri, aproape de vinclu și UTA intra în avantaj la pauză, 0-1!

Cei doi Pop au marcat goluri superbe, UTA a fost foarte modestă în repriza secundă

Munteanu a înțeles că trebuie să mute și i-a aruncat în luptă pe Bodișteanu și Cîrjan, în vreme ce Rednic și-a schimbat și el atacantul, olandezul Leidsman luându-i locul lui Cooper. Oțelul a ieșit mult mai montată de la vestiare și mult mai proaspătă, UTA cedând pe undeva așteptat din punct de vedere fizic și al omogenității. Practic, în partea a doua a fost aproape o singură echipă pe teren, gazdele pornind asalturile încă din debut. Cu mijlocul rupt, Rednic l-a scos și pe Carp, forțat la închidere, dar nici Dumitrașcu nu a fost mai bun pe acea poziție. Zhelev, Teles și Bodișteanu au ratat ocazii bune la poarta arădeană, anunțând golul frumos reușit de Alexandru Pop în minutul 61, care a trimis sub transversală după o acțiune prelungită de atac și multe ezitări în defensiva utistă. UTA a mai reușit cumva să oprească forcingul comandat de Munteanu la pauză, asta până în minutul 75, când nou intratul Isac, ușor jenat în careu, a făcut un henț prostesc și Chivulete a dictat penalty. Cisotti a executat însă slab de la punctul cu var, pe mijloc, iar Iacob l-a ghicit și a respins cu piciorul, salvând practic un punct!

Iacob, cu penalty apărat și ratarea imensă a lui Cîrjan au salvat UTA

În ultimul sfert de oră au intrat și Mustacă și Postolachi, ultimul ferindu-se să intre prea tare la minge, pentru că o accidentare i-ar fi ruinat transferul în Ligue 2. UTA e fost dominată copios pe final, dar a rezistat eroic. În minutul 87, Cîrjan a scăpat singur, după ce bulgarul Markov s-a întors incredibil cu spatele la minge, însă atacantul gazdelor a șutat peste poartă, din poziție de singur cu portarul de la 10 metri! Încurajată la Galați și de o mică galerie, UTA a scăpat norocos cu 1-1 și se anunță vremuri grele pentru Rednic et.company, o nou promovată arătând mai bine decât ea. E clar că echipa încă nu e pregătită fizic la parametri optimi, lipsa de omogenitate se vede și ea, iar posibila plecare a lui Postolachi lasă un mare gol în ofensivă, unde Cooper și Leidsman nu sunt încă ce trebuie. De asemenea, câteva din transferuri par ratate, dar e încă prea repede de tras concluzii. Cert e că mai e nevoie de jucători, iar asta foarte repede.

Oțelul: Stoian – Zhelev, Varela, Yabre, Rus – Cisotti, Neagu (Zivulic), Teles – Ursu (Bodișteanu), Fatai (Cârjan), Al. Pop (Jardan).

UTA: Fl. Iacob – Roganovic, Benga, Markov, Abeid – R.Pop (Mustacă), Carp (Stahl), C. Mihai (Isac), Dumitrașcu – Fabry (Postolachi) – Cooper (Leidesman).

Au arbitrat: A.Chivulete (București) – la centru, S. Gheorghe (Suceava) și M. Necula (București) – asistenți.

Observator FRF: I. Olah (Sfântu Gheorghe). Delegat din partea LPF: I. Mironaș (Piatra Neamț). (foto: UTA Arad, facebook)