UTA a făcut scor și cu divizionara terță Avântul Periam. Puștiul Raul Stanciu, gol la debut

După 4-1 cu Gloria Lunca Teuz Cermei, UTA a făcut scor astăzi, pe arena Banatul din Sânicolau Mic și cu o altă divizionară terță din seria a 8-a, Avântul Periam. Echipa lui Rednic s-a impus cu 5-1, 3-0 la pauză. A fost un antrenament reușit al „roș-albilor” cu opt zile înainte de deplasarea de la Craiova, cu Universitatea lui Reghecampf. Meciul amical a început cu un moment de reculegere ținut în memoria doctorului Zeno Moldovan, mare suporter al „roș-albilor”, plecat astăzi dintre noi. Rareș Pop, Freitas și Cooper, cu reușitele lor, au stabilit scorul primelor 45 de minute. Rednic a jucat și mai ofensiv în repriza a doua, nou intrații Kyrychenko și Leidsman conlucrând la golul patru, marcat de olandez.

Leidsman, Pop, Freitas, Cooper și Stanciu, pe lista marcatorilor

Stefanciuc a înscris golul testului, cu un șut superb de la 25 de metri, însă concluzia întâlnirii a scris-o puștiul de 16 ani, Raul Stanciu, care chiar azi a semnat cu UTA, scor final 5-1. UTA a jucat în prima repriză în formula: Iacob – Rodrigues, Benga, Markov, Abeid – Freitas, Marku – R. Pop, Fabry, C. Mihai – Cooper. În partea a doua, roș-albii au arătat așa: Iacob – Roganovic, Iurasciuc, Carp, Dumitrașcu – Stahl, Holst, C. Mihai (60 Negoescu), Stanciu – Leidsman, Kyrychenko. (foto: UTA Arad, facebook)