UTA a făcut spectacol cu Farul, la revenirea acasă

UTA s-a impus astăzi cu 4-2 (2-0) în faţa celor de la Farul Constanţa, într-un meci contând pentru etapa a doua a eşalonului fotbalistic secund. A fost primul meci al roş-albilor pe sinteticul de la Motorul, inaugurat oficial, cu această ocazie.

La revenirea acasă, echipa antrenată de Ionuţ Popa a fost încurajată din tribune de aproximativ 1.200 de spectatori, cam puţini în contextul revenirii în oraş a favoriţilor.

Meciul din Aradul Nou a fost deosebit de spectaculos, cu şase goluri, multe alte ocazii rarisime – majoritatea la poarta oaspeţilor – dar şi un joc frumos, cursiv, plăcut ochiului, cum demult nu am mai putut vedea la UTA.

Arădenii au controlat jocul cu autoritate şi doar două greşeli mari în apărarea UTA-ei le-a permis celor de la Farul să viseze la un punct pe care cu siguranţă nu îl meritau. Roş-albii mai puteau marca fără probleme de încă 4-5 ori, dar au ratat exasperant în faţa porţii.

Bătrâna Doamnă a condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Rus (8) şi Copaci (38). În partea a doua au mai înscris acelaşi Copaci (57) şi Petra (79), în timp ce în contul oaspeţilor au marcat Tudorică (49) și Doumbia (73).

UTA trebuia să primească şi un penalty evident în minutul 37, dar centralul Unimătan a închis ochii la un fault grosolan în careu, asupra lui Costin, căpitan-surpriză al arădenilor.

UTA a început jocul cu: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci (70 Stahl) – Cubleșan, Coulibaly, Enescu, Vădrariu – Matei (70 Petra) – C.Rus (80 Pop).

Victorie clară şi perfect meritată a echipei arădene, care a prestat un joc solid, în viteză, cu mult peste ce a arătat în runda inaugurală, când a pierdut pe terenul celor de la Geto-Dacica.