UTA a cedat în faţa lui Dinamo la loteria penalty-urilor, în semifinala Ligii Elitelor U19

UTA a pierdut dramatic semifinala Ligii Elitelor U19, cu Dinamo, meci disputat astăzi, la Buftea. După cele 90 de minute regulamentare a fost 2-2 (0-0), „câinii roşii” impunându-se în final cu 6-5, după loteria penalty-urilor. Echipa pregătită de Sandu Gaica, Adi Ungur și Mihai Petcuţ nu a putut conta pe cei mai buni jucători, vârfuri ale generației de 2001, Miculescu, Isac și Oroian, toţi trei angrenaţi cu echipa mare în lupta pentru promovarea în Liga 1, dar și pe Hrezdac, în refacere după operaţie. Neşansa a fost ca UTA să nu fi promovat înaintea ultimei etape din play-off în Liga 1, altfel cei trei amintiţi mai sus putând fi pe teren la acest turneu final.

Truţă şi Gavrilă, marcatorii arădenilor în 90 de minute

Dinamo a condus cu 1-0 şi 2-1, prin reuşitele lui Stan, minutul 52 şi Chiriac, minutul 69, dar juniorii utişti au egalat de fiecare dată, prin nou intratul Truţă, minutul 54 şi apoi, prin Gavrilă, minutul 71. Dinamoviştii au avut mai mult sânge rece de la punctul cu var, având câştig de cauză la penalty-uri, scor 4-3. Au înscris pentru UTA Boștină, Simon și Vulturar și au ratat Gavrilă și Pașcu, ambii jucători ce fac parte din circuitul primei echipe.

Câinii roșii”, mai preciși de la punctul cu var

Dinamoviștii au irosit doar penultimul lor penalty. Aşadar, Dinamo va disputa, luni, finala Ligii Elitelor U19, împotriva celor de la Viitorul Constanţa, învingători cu 2-1 în faţa lui CFR Cluj. Cea de-a doua semifinală s-a disputat concomitent cu meciul UTA-ei, la Mogoşoaia. UTA U19 se mulţumeşte cu această calificare în careul de aşi şi mâine le ţine pumnii seniorilor, pentru mult visata promovare în elita fotbalului românesc.

UTA: Opric – Haloş, Salka, Paşcu, Mohaci – Gavrilă, Vulturar – Rădulescu (79 Boştină), Paunchici (44 Moldovan), Merian (46 Truţă) – Simon. Rezerve: Cristea – Pătlăgică, Vidican, Mihai, Sfîrlea.

Dinamo: Fara – Zamfir, Brat, Giafer, Androne – Stan, Florescu, Mitran, Borcea – Chiriac, Matei. Rezerve:  Ciobanu – Balcan, Spînu, Geamănă, Floarea, Stelea, Diniță, Ionescu, Vioiu

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploieşti) – Nicuşor Marin (Suseni), Gheorghiță Bălan (Piteşti). Observator: Nicolae Marodin (Bucureşti).