UTA a cedat în amicalul cu CSM Reșița! Gol la debut pentru nigerianul Imoh

UTA a pierdut, scor 2-3, împotriva divizionarei secunde CSM Reșița în amicalul disputat astăzi pe terenul Banatul din Sânnicolau Mic. Mircea Rednic nu a putut conta pe Pop, Vulturar, Mihai, Conte și Omondi, plecați la echipele naționale, dar nici pe accidentații Luckassen, Stahl, Trif și Freitas. Rednic le-a oferit în schimb minute tinerilor Felea, Băloi, Vîlcu, Purdescu, Țăroi, Calotă, Joldea, Șiclovan și Dragoș, dar și ultimei achiziții,  nigerianul Imoh Ezekiel. Formula experimentală aliniată a costat-o pe UTA, iar oaspeții au reușit să deschidă scorul pe finalul reprizei, dintr-un penalty transformat de fostul căpitan al UTA-ei, Ciprian Rus.

Mulți absenți pentru Rednic, formulă experimentală

Celelalte goluri au fost marcate în ultimul sfert de oră. Mai întâi, un alt fost utist, Damian Isac, a făcut 2-0 în minutul 80 cu un șut cu stângul. Nigerianul Imoh a obținut și el un penalty, transformat de Fabry, după care tot nigerianul a egalat cu un șut cu stângul de la 12 metri. Szijj a făcut însă 3-2 pentru Reșița, cu o execuție de la 18 metri și a stabilit scorul final. Pentru utiști urmează meciul din a doua etapă a play-out-ului din Superligă, în deplasare cu Universitatea Cluj, sâmbătă, 30 martie, de la ora 18:00.

UTA: Kucher (75 Lungu-Bocean) – Căpușă (46 Felea), Benga (46 Stolnik), Iurasciuc (72 Purdescu), Băloi (46 Rodrigues) – Vîlcu (60 Imoh), Lopez (46 Țăroi) – Micovschi (32 Calotă, 80 Șiclovan), Morar (60 Fabry), An. David (69 Joldea)  – Tudorie (72 Dragoș). Antrenor: Mircea Rednic

Reșița: Căpățână (46. I. Rus) – Bărboianu (60 Szijj), Dudea, Al. Sabău (71 Cega), Chera (76 Burlacu) – Fr. Cristea (60 Fărăgău), Napoleone (60 Isac) – Drăghiceanu (60 Lascu), Mensah (70 I. Doană), Negru – C. Rus (76 Gomboș).

Arbitri: Alexandru Vasi – Casian Băla, Sebastian Pantea.