UTA a cedat cu 2-0 în amicalul de la Cluj, în compania campioanei CFR

După două tentative eşuate, CFR Cluj şi UTA s-au întâlnit până la urmă în meci amical. Testul disputat în această după amiază, pe terenul bazei sportive „Napoca”, a revenit campioanei României, scor 2-0. Trupa lui Laszlo Balint a rezistat o repriză, după care clujenii s-au desprins clar în partea doua, antrenorul „Bătrânei Doamne” operând şase schimbări la pauză. Păun a făcut 1-0 în chiar primul minut al mitanului secund, după o frumoasă acţiune personală, pentru ca Rondon să închidă conturile în minutul 74, cu un lob frumos peste Moldovan.

Dan Petrescu nu a contat pe „internaționalii” Camora, Burcă, Deac, Manea, Costache și Itu, în timp ce Balint nu i-a avut la dispozție pe Iacob, Al.Ioniță, Bustea, Klapan, Hora şi Ilie. Amicalul s-a dovedit util pentru ambele formaţii, UTA pregătindu-se pentru meciul de etapa viitoare, din Liga 1, cu FC Hermannstadt. (foto: facebook CFR Cluj)

CFR: Sandomierski – Susic, Vinicius, Ciobotariu, Latovlevici – Păun, Hoban, Djokovic – Chipciu, Debeljuh, Carnat.

UTA: Balauru (46 Moldovan) – Pleaşcă (46 Tomozei), Melinte, Benga, Roumpoulakou – Miculescu (46 Tescan), Roşu (55 Isac), Albu, D. Rusu (46 Oroian, 63 C. Popescu) – Morar (46 Ursu), C. Rus (46 Buhăcianu).