UTA A CÂŞTIGAT CUPA ROMÂNIEI ELITE U19, 3-2 ÎN FINALA CU POLI!

Săptămâna începe excelent pentru suflarea utistă, echipa de juniori câştigând astăzi, la Deva, Cupa României Elite U19. Cu destui jucători angrenaţi şi în circuitul Ligii a II-a, alb-roşii s-au impus cu 3-2 în finala cu ACS Poli Timişoara, prin golurile marcate de Adrian Petre, în minutele 68 şi 73 şi Man, în minutul 19. La pauză a fost 1-1, Poli egalând prin Velcotă, UTA desprinzându-se în partea a doua, prin dubla semnată de Petre. Timişorenii nu au mai reuşit până la final decât să reducă din handicap, Mailat transformând penalty-ul scos de Velcotă. Bucurie mare pentru utişti, care la final au scandat alături de galeria venită de la Arad împotriva lui Poli Timişoara. La finală a asistat şi preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, dar şi alte personalităţi din lumea fotbalului românesc.
Petre şi Man au decis ultimul act
Man a fost desemnat cel mai tehnic jucător, iar Mara cel mai bun portar. UTA a început în formula: Mara – Iova, Iuga, Petrache, Aldan – Jorza (31 Pop), Tănase – Costin, Man, Covaci (62 Sava) – Petre (88 Moza). Săptămâna s-ar putea încheia cu o altă performanţă, de această dată la nivel de seniori. Dacă divizionara secundă UTA Bătrâna Doamnă va reuşi să câştige în ultima etapă la Braşov, Aradul se va pregăti ori de barajul de promovare în Liga 1, ori de accederea directă în primul eşalon, asta doar în cazul în care Mioveniul va învinge Gaz Metan.