UTA 2008 a învins-o pe rivala Poli și s-a calificat în sferturile Cupei României

UTA 2008 a salvat un weekend modest al formațiilor arădene angrenate în campionatele naționale de juniori. Calificată și la turneul semifinal al Ligii Elitelor, formația lui Sandu Gaica și Radu Mărginean a accesat și sferturile de finală ale Cupei României, trecând chiar de marea rivală din Vest.

Cupa Elitelor U15: UTA – Poli 3-2

Așadar, puștii „roș-albi” născuți în anul 2008 au câștigat partida cu Poli Timișoara din optimile de finală ale Cupei României. Hodoșan a deschis scorul din penalty, iar Țaroi a făcut 2-0. Oaspeții au redus din diferență până la pauză, iar în repriza secundă le-au dat emoții roș-albilor după ce au egalat. Totuși, trupa arădeană a avut reacție și a reușit să preia din nou conducerea prin Ancateu. Nu s-a mai întâmplat nimic până la final și meciul s-a terminat 3-2 pentru UTA.

UTA a aliniat următorul unsprezece: Cioară – Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Hodoșan, Bărbat, Păduraru, Leca, Țaroi, Iancu. Au mai intrat Berar, Cârlan, Ronai, Leș, Corchiș.

În rest, s-au mai înregistrat rezultatele:

Liga de Tineret (play-off): CFR Cluj – UTA 2-0

Liga Elitelor U17 (play-off): Poli Timișoara – UTA 3-1 (Kyrychenko)

Liga Elitelor U16 (play-off):UTA – U. Cluj 1-3 (Măgulean)

Campionatul Național U19 (play-off): ACB Ineu – LSP Bihorul Oradea 0-4

Campionatul Național U17 (play-off): ACB Ineu – Liceul Tehnologic Lucian Blaga Reghin 2-2( Călin, Miculaiciuc)

Liga Elitelor U16 (play-out):LPS Banatul – ACB Ineu 15-1 (Ioniac).