Univ.Goldiş ICIM şi-a luat adio de la Cupa României

Univ. Goldiș ICIM a ratat șansa de a obține biletele pentru turneul final al Cupei României. Arădencele au pierdut și returul cu Universitatea Cluj-Napoca, scor 51-60.

Desfășurarea meciuluia fost ună palpitantă, în care ambele echipe au izbutit să conducă pe tabelă. Deși în sfertul 3, arădencele aveau și un avantaj de 3 puncte pe tabelă după o revenire spectaculoasă, ultimele 10 minute le-au fost fatale. La fel ca în partida tur, jucătoarele antrenate de Stacey Nolan nu au mai avut forța să țină ritmul impus de până atunci, marcând doar 8 puncte.

În ultimele două minute, oaspetele au anulat orice speranță a ICIM-ului pentru a intra în calculele calificării pentru cele două locuri rămase pe tabloul rezervat echipelor ce pierd la cea mai mică diferență. O simplă victorie, chiar și la 1 punct diferență ar fi făcut ca echipa arădeană să se califice în Final 8 al Cupei României.

S-a terminat 60-51 (17-8, 17-19, 10-16, 16-8) pentru „studentele” de la „U”. Putem nota evoluții bune pentru Hadzovic și Nagy, cu 19 puncte, respectiv 14. De partea cealaltă, arădeanca Mandache a fost cea mai bună jucătoare a clujencelor, cu 18 puncte acumulate.

Univ.Goldiș ICIM Arad revine în campionat, unde are programat din nou un meci foarte important în economia clasamentului. “Galben-albastrele” se deplasează sâmbătă la Alexandria pentru disputa cu CS Teleorman.

Sursă: baschetarad.ro